Jak urządzić mały balkon? Pomysły i aranżacje

Jesteś tutaj:

Jak urządzić mały balkon? Pomysły i aranżacje

3,6/5 (11 ocen)

Najbardziej typowymi przykładami jest zakup:

  • ławki balkonowej wyposażonej w skrzynię do przechowywania,
  • składanego stolika przykręcanego do ściany
  • niewielkiego kufra pozwalającego sprytnie ukryć choć część wyposażenia

 

Równocześnie trzeba pamiętać, że balkon sam w sobie nie powinien być traktowany jako schowek. W związku z tym trzeba przechowywać na nim jedynie to, z czego się korzysta i co jest potrzebne pod ręką. Nadmierne nagromadzenie wyposażenia nie jest oczywiście wskazane.

Wiszące doniczki na balkonie

Wiszące doniczki na balkonie


ZIELEŃ!


Nic tak dobrze nie wpływa na odbiór balkonu jak uzupełnienie go o rośliny – nie tylko te zielone, ale i inne kolorowe, pachnące. Aromatycznym przykładem wydaje się tutaj być tzw. domowa uprawa cytrusów. Szczególnie korzystnym położeniem balkonu dla uprawy cytrusów będzie strona południowa. Cytryna, pomarańcza czy kumkwat to tylko jedne z licznych odmian, które potrafią stworzyć z balkonu prawdziwy raj na ziemi.

Barwnie koloryzującymi roślinami będą:

 

Już na tym etapie planowania aranżacji balkonu można zakupić doniczki – drewniane, ceramiczne, kamienne lub wiklinowe. Te ostatnie przeżywają w chwili obecnej swoistego rodzaju odrodzenie. Doniczki muszą być odporne na działanie promieniowania słonecznego, deszczu czy wiatru. Materiał, z którego są wykonane musi pozwalać na zachowanie ich pierwotnego, nienagannego wyglądu. Powszechnie panującym trendem jest zakup tzw. donic celowo postarzanych czy imitujących naturalne materiały.

Nowoczesny balkon jest bardzo często wzbogacony jedynie zielonymi roślinami, np. cyprysami. Szczególnie dobrze sprawdzają się one na balkonach w blokowiskach wielkich miast, gdzie dostęp do słońca okazuje się w praktyce znacznie ograniczony. W takich warunkach można także pozwolić sobie na Zasadzenie begonii bulwiastych.

Balkon kwiatowy

Balkon kwiatowy


Nastrój


Balkon utożsamiany z oazą spokoju i piękna – to jedno z najważniejszych marzeń użytkowników. Chcąc urozmaicić dotychczasowy wygląd i znacznie polepszyć mikroklimat warto pomyśleć o dodatkach w postaci poduch czy oświetlenia. Sprawdzą się zarówno świece jak i ledowe diody. Inspirujące wydaje się też być samodzielne stworzenie lampionów wodnych, w których to świece pływają w otoczeniu kwiatów.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz