Zadaszenie tarasu - ochrona przed słońcem i deszczem

Jesteś tutaj:

Zadaszenie tarasu - ochrona przed słońcem i deszczem

3,4/5 (103 ocen)

Zadaszenie z aluminium – ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest daszek wykonany z aluminium. Producenci takiego rodzaju zadaszeń oferują różne warianty, kolory i stopień pochylenia. Wielu z nich chętnie dopasowuje daszki na taras do indywidualnych potrzeb klientów. Odpowiednio dobrany i zaprojektowany daszek na tarasie będzie nie tylko osłoną, ale również dodatkową ozdobą. Aluminium świetnie nadaje się na zadaszenia. Jest lekkie, ale trwałe. Właściwie nie wymaga żadnej konserwacji.

Zadaszenie z płyt poliwęglanowych – poliwęglan komorowy, jaki jest tu wykorzystywany, ma świetne parametry: trwałość, odporność na zmienne temperatury i trudne warunki atmosferyczne. Niestety, źle działa na niego promieniowanie UV, ale wystarczy wierzchnią warstwę zabezpieczyć akrylem, by wyeliminować tę wadę. Płyty z poliwęglanu bywają przezroczyste i matowe. Takie zadaszenie sprawia, że na tarasie jest stosunkowo widno.

Zadaszenie z żywych roślin – trzeba przyznać, że taki daszek wymaga szczególnych umiejętności i zaangażowania, ale jego efekty bywają spektakularne. Odpowiednio dobrane rośliny ogrodowe, ukształtowane w zaplanowany sposób mogą stworzyć piękne, żywe i skuteczne zadaszenie. Do roślin, które najlepiej nadają się na taki dach, należą winoroślą, pnące róże, powoje. Aby miały się na czym trzymać, trzeba przygotować specjalne metalowe lub drewniane konstrukcje (pergole), na które się wespną.

Niestety, żywy daszek, mimo całego swojego uroku, ma dwie zasadnicze wady: nie całkiem chroni przed opadami, a ze schyłkiem lata jeszcze bardziej się przerzedza.

Dekoracyjne zadaszenie tarasu z belek drewnianych

Dekoracyjne zadaszenie tarasu z belek drewnianych

Korzyści z dachu nad tarasem


O walorach zadaszenia nad tarasem lub przynajmniej jego częścią nie ma co dyskutować. Wiemy, jak bardzo męczące bywa zbyt silne nasłonecznienie, a także niespodziewany deszcz. Podczas takiej aury taras bez kawałka dachu okazuje się bezużyteczny. A jeśli wyposażymy go w zadaszenie, to można będzie na nim spędzać znacznie więcej czasu. Dodatkowo meble i inne wyposażenie, jakie się na nim znajduje, nie będzie narażone na zniszczenie lub nieustanne jego wnoszenie i wynoszenie.

Tarasy z dobrze dobranym i wykonanym daszkiem będą służyły wiele lat. Wystarczy tylko dbać o nie i od czasu do czasu wyczyścić (markizy, płyty poliwęglanowe).
 


Koniecznie zobacz