Drzwi harmonijkowe

Jesteś tutaj:

Drzwi harmonijkowe

3,5/5 (43 ocen)

Klasyfikacja


Ze względu na wykorzystanie szerokiej gamy materiałów, paneli pełnych lub z przeszkleniami drzwi harmonijkowe są powszechnie wykorzystywane nie tylko w małych kuchniach, ale i we wnękach, garderobach czy ciemnych narożnikach mieszkań. Poniżej przedstawiamy rodzaje drzwi harmonijkowych.

Tabela przedstawiająca klasyfikację drzwi harmonijkowych
 

Kryterium

Rodzaj

Kierunek otwierania

· Ze strony lewej do prawej.

· Ze strony prawej do lewej.

Stopień przeszklenia

· Pełne– panele charakteryzuje brak przeszklenia; zamiast szybek można wklejać frezowanie lub drewniane kasetony; stosowane są w pomieszczeniach, które chcemy oddzielić od siebie.

· Z przeszkleniami– panele mają szklane szybki (przezroczyste, matowe, barwione) lub wypełnienia imitujące szkło, które przepuszczają światło; stosowane są w małych kuchniach lub w ciemnych wnękach.

Materiał

· Tworzywa sztuczne– najczęściej wykonane są z polistyrenu lub PVC; są dostępne w wielu kolorach, mogą imitować teksturę drewna; powierzchnia paneli jest bardziej trwała, gdy zostanie powleczona folią (w porównaniu z powierzchnią paneli pomalowanych w fabryce);  mały ciężar paneli umożliwia znacznie szybszy i łatwiejszy montaż drzwi harmonijkowych.

· Drewno– popularne, aczkolwiek najdroższe; wykonywane z suchego drewna (najczęściej sosny, jesionu lub dębu) bez sęków i wad, dzięki czemu uzyskują najwyższą jakość; taśmy łączące poszczególne panele (tak jak w przypadku paneli z tworzyw sztucznych) wykonane są z płótna; kolor jest naturalny, a drewno może być surowe lub lakierowane; pomalowanie paneli transparentną farbą umożliwia widok słoi.

· Płyty drewnopochodne– najczęściej stosowane są gładkie lub tłoczone płyty wiórowe oklejone dekoracyjnym laminatem; jest to typ materiałowego rozwiązania pośredniego pomiędzy drzwiami harmonijkowymi z tworzyw sztucznych, a drzwiami harmonijkowymi zamawianymi w zakładzie stolarskim.

 

Ceny


Dzięki szerokiemu zróżnicowaniu drzwi harmonijkowych mamy możliwość dokonania odpowiedniego dla nas wyboru. Jednocześnie wiąże się to z dużym zróżnicowaniem cen. Najtańsze drzwi harmonijkowe to koszt rzędu 100 zł, natomiast najdroższe nawet rzędu 700 zł. Wynika to głównie z rozwiązań materiałowych oraz funkcjonalnych, które współpracując ze sobą mają zapewnić wysoką jakość, estetyczny wygląd oraz komfort użytkowania.


Plusy i minusy


Drzwi harmonijkowe zajmują znacznie mniej miejsca podczas otwierania / zamykania od drzwi uchylnych. Montaż drzwi uchylnych jest znacznie trudniejszy. Modele drzwi harmonijkowych są stosunkowo tańsze w porównaniu z innymi typami drzwi. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość modyfikacji wymiarów.

Jednak często nie jesteśmy przekonani do zastosowania drzwi harmonijkowych, ponieważ zależy nam na drzwiach szczelnych, które w pełni zapewnią izolację cieplną i akustyczną pomiędzy pomieszczeniami. W takim przypadku decydujemy się na zainwestowanie w  typowe, tradycyjne drzwi uchylne, które zapewniają zachowanie stałej szerokości przejścia.

Drzwi harmonijkowe stosujemy głównie w pomieszczeniach zastępczych. Nie odchodzą w niepamięć, ponieważ często stanowią jedyną i możliwą alternatywę. Współcześni producenci dążą do uzyskania jak najwyższej jakości i solidnego wykonania, gdyż ich celem jest obalenie mitu tandety drzwi harmonijkowych, z którym tego typu przegrody niejednokrotnie kojarzymy.

Drzwi harmonijkowe zabupić można w najpopularniejszych marketach budowlanych, jak np.: Leroy Merlin, Obi, Nomi, Castorama, Praktiker, Brico Depot, itp.

Zdjęcia prezentują drzwi firmy Marley

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz