Nietypowe okna narożne

Jesteś tutaj:

Nietypowe okna narożne

3,3/5 (74 ocen)
Okno narożne ze słupem narożnikowym

Wykonanie słupa narożnikowego jest ściśle związane z dwoma podstawowymi zaletami tego rodzaju okna. Przede wszystkim

chodzi tutaj o korzyści płynące ze względów cenowych jak i montażowych. Są one znaczne w porównaniu z oknami narożnymi bezsłupowymi.

Słup narożnikowy może być murowany lub wykonany ze stali. Jest to typowe rozwiązanie konstrukcyjne. Słup nie musi być widoczny. Bardzo często zamaskowuje się go ościeżem okiennym. A teraz najważniejsze: nadproże nad oknem opiera się na murze. Jest to możliwe dzięki głowicy słupka.

Okno narożne bezsłupowe

Słup narożnikowy nie jest koniecznością. Bo chociaż rozwiązanie z jego zastosowaniem jest tańsze i znacznie łatwiejsze w montażu nie musisz się od razu na nie zdecydować.

Okno narożne pozbawione słupa ma większą powierzchnię szyby. Nadproże może zatem pracować jako zagięty wspornik.

Ponadto odcinek oparcia belki nadprożowej na murze powinien wynosić powyżej 0,50 m. Szczególnej uwagi wymaga miejsce załamania nadproża.

Blok w oknami narożnymi

Blok w oknami narożnymi

Rola systemowych łączników


Producenci okien doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich klienci mogą chcieć łączyć okna we własnych domach. Producenci są przygotowani pod względem ofertowym do łączenia okien w różny sposób – czy to liniowy, czy to prostopadły.

Niezbędne okazuje się wykorzystanie specjalnych łączników profili okiennych, które wchodzą w skład propozycji systemowych. Pod względem montażowym nieco trudniejsze jest wykonanie wykuszy. Tutaj okna łączą się pod kątem 45°. Jednak jest to oczywiście do zrealizowania (podobnie jak montaż okien pod dowolnym kątem).

Wykorzystuje się zatem systemowe łączniki kątowe. Muszą być wytrzymałe, a równocześnie odpowiednio uszczelnione (uszczelki, taśmy rozprężone, silikony). W przypadku okien narożnych szczególnie niebezpieczne mogą okazać się skropliny, czyli wykroplenie się pary wodnej. Z tego względu należy precyzyjnie zadbać o izolację termiczną.

Dom z oknem narożnym

Dom z oknem narożnym

Aranżacja


Oprócz względów technicznych niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na względy estetyczne, czyli udekorowanie narożnego okna. Zazwyczaj propozycje projektantów odbiegają od ciężkich i szerokich zasłon.

Znacznie lepiej sprawdzą się tutaj delikatne i lekkie firany. We wnętrzach minimalistycznych można całkowicie zrezygnować z zasłon i firan. Dzięki temu każdego dnia będzie bezpośrednia możliwość cieszenia się tym, co jest za naszym nietypowym oknem.

Pomimo tego, że okna narożne doskonale się prezentują mogą przysporzyć kilku podstawowych kłopotów.

Do najczęściej wymienianych „ale” należą:

• możliwość pojawienia się kłopotów związanych z montażem parapetów,
• możliwość pojawienia się niedogodności związanych z montażem rolet,
• możliwość pojawienia się problemów z narożnymi karniszami.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz