Dach mansardowy - konstrukcja, pokrycie, poddasze, izolacja i koszt budowy

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Dach mansardowy - konstrukcja, pokrycie, poddasze, izolacja i koszt budowy

3,1/5 (53 ocen)

Izolacja


Niestety, konstrukcja dachu mansardowego sprzyja również większej jego nieszczelności, gdyż miejsce załamania narażone jest na naturalne prześwity. Na szczęście najnowsze technologie radzą sobie z takimi problemami. Można więc newralgiczne miejsca ocieplić wełną mineralną lub styropianem.

Warstwę krycia wstępnego wykonuje się zazwyczaj z tych samych materiałów, co przy innych dachach. Należy jednak bardziej dokładniej ułożyć folię w miejscu załamania, jedną jej część kładzie się na jednej połaci, a druga na dolnej. Obie części musza być połączone „na zakład”. Folię części dolnej dachu wywija się na górną część dachu, a folię górnej na dolną część pokrycia. Dzięki temu woda będzie skuteczniej odprowadzana i nie dostanie się pod powierzchnię izolacji.

Konstrukcja dachu mansardowego

Konstrukcja dachu mansardowego

Poddasze


Wiemy już, że pomieszczenia, jakie powstają tuż pod dachem, mają tu o wiele więcej powierzchni użytkowej, a więc nie ograniczonej niskimi skosami. Dach mansardowy, w porównaniu z innymi, okazuje się najkorzystniejszym, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni poddasza. Średnio licząc, powierzchnia, której wysokość jest większa lub równa 1,9 m, a wiec zaliczana do użytkowej, stanowi ponad 90% powierzchni całego poddasza.

Oto dlaczego właściciele tych budynków mają możliwość zagospodarowania, i to w niezwykle atrakcyjny sposób, niemal całej powierzchni poddasza. Dodatkowo, na dolnej połaci dachu bez problemów montuje się zwykłe okna fasadowe, a nie dachowe, co ma wpływ na estetykę od wewnątrz, jak i od zewnątrz domu.


Koszt dachu mansardowego


Wspominaliśmy już, że jest on droższy, niż w przypadku zwykłych dachów. Na wyższą cenę składa się zarówno bardziej skomplikowana konstrukcja więźby dachowej, trudniejszy sposób kładzenia pokrycia, więcej pracy i materiałów wykorzystywanych do odpowiedniej izolacji. Trudno też podawać tu jakieś widełki cenowe, gdyż wiele zależy od materiałów, profesjonalizmu ekipy budowlanej czy dekarskiej, a także od wielkości i stopnia nachylenia dachu.

Dlatego, jeśli komuś pasuje tego typu rozwiązanie, w sprawie kosztorysu, musi skonsultować się z projektantami. Oni mają odpowiednie rozeznanie na rynku oraz potrafią precyzyjnie obliczyć, jakie będzie zapotrzebowanie na niezbędne materiały.  
 

Koniecznie zobacz