Typy i rodzaje dachów

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Typy i rodzaje dachów

3,5/5 (60 ocen)

Dach wielospadowy (wielopołaciowy)


Na ten rodzaj dachu składa się wiele połaci o różnych kształtach, trapezów, trójkątów i równoległoboków. Wszystkie one mają ten sam kąt nachylenia. Takie dachy zdarzają się w przypadku dużych budynków. Aby móc odpowiednio zagospodarować przestrzenie pod połaciami, powinny się one opierać na ścianach kolankowych. Nie ma wątpliwości, iż jest to skomplikowany i drogi typ dachu.


Dach namiotowy


Bardzo charakterystyczny dach, na który składają się cztery połacie w kształcie trójkątów. Przykrywa on dach budynku zbudowanego na kształcie kwadratu lub wieloboku. Jest on prosty w budowie. Najłatwiejszy do postawienia jest model konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Dach

Dach

Dach naczółkowy


Bardzo podobny do dachu dwuspadowego, ale odróżniają go ścięte narożniki połaci. To one właśnie tworzą owe naczółki. Pod takim dachem, w zależności od kąta nachylenia, można utworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe.


Dach mansardowy


Jest to dość zróżnicowany pod względem formy dach. Miewa dwie do czterech połaci dachowych i każda z nich jest załamana pod innym kątem nachylenia. Pozwala to na optymalne wykorzystanie przestrzeni poddasza. Pomieszczenia, jakie tam się znajdują, mają nikły procent tzw. „niskiej przestrzeni”. Ten rodzaj dachu jest jednym z trudniejszych do wykonania. Architekci muszą tutaj bardzo dokładnie wyliczyć siły obciążenia, aby konstrukcja była trwała i bezpieczna.

Jak widać jest wiele wariantów konstrukcji dachowych. O tym, jaki będzie dach w danym budynków, decyduje przede wszystkim kształt i wielkość domu. Warto jest zatroszczyć się o to, by przestrzeń poddasza można było z pożytkiem wykorzystać jako sypialnie lub chociaż jako pomieszczenia gospodarcze. Dziś jest już na to wiele praktycznych rozwiązań.

Koniecznie zobacz