Ile kosztuje budowa domu?

Jesteś tutaj:

Ile kosztuje budowa domu?

3,5/5 (8 ocen)
Dom

Stan surowy zamknięty

W tym etapie montowane są okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe. Część nadziemną, podłogi na gruncie oraz stropy  izoluje się od wilgoci, ciepła, dźwięku. Podobnie jak powyżej nie można podać konkretnych cen. Warto jednak pamiętać, że zaoszczędzenie na cenie okna lub drzwi może w przyszłości zwiększyć koszty eksploatacji budynku.

Instalacje i prace wykończeniowe

Wykonanie instalacji elektrycznych  jest tańsze od wykonania instalacji sanitarnych. Dlaczego? Ponieważ w przypadku tych drugich chodzi o wodę, powietrze oraz gaz. Koszty związane będą zatem z projektem, realizacją oraz doborem elementów składowych instalacji (m. in. rury, przybory sanitarne, baterie, piec, grzejniki itp.).

Prace wykończeniowe również nie są tanie. Przede wszystkim istotny składnik poniesionych kosztów stanowią materiały stosowane do tynkowania czy docieplania budynku, do wykonywania parapetów zewnętrznych, okładzin oraz pozostałych prac zewnętrznych.

Budowa domu powinna stanowić realizację własnych marzeń, ale równocześnie powinna zmusić nas – inwestorów- do wnikliwej analizy rynku budowlanego. Poprzez porównywanie ofert firm, cen materiałów i wyrobów mamy możliwość dokonania właściwego wyboru. Koszty wybudowania domu są zatem w znacznym stopniu zależne od nas samych. Należy pamiętać, że koszt to nie tylko zakup, ale również eksploatacja i możliwość modernizacji w przyszłości. Idąc tym tropem najtaniej nie oznacza najlepiej, a najlepiej wcale nie musi oznaczać najdrożej.


Koniecznie zobacz