- 1/3
- Następne
Materiały budowlane to szeroki zakres asortymentu, który obejmuje w dużym stopniu materiały do wznoszenia ścian. Popularne są nie tylko wyroby ceramiczne czy betonowe, ale także silikatowe. Co oferują nam producenci? Czy inwestycja w wyroby silikatowe jest opłacalna?
Produkcja
W celu wprowadzenia z pewnością należy zapoznać się z budulcami silikatów. Silikaty nie bezpodstawnie zyskały miano materiałów naturalnych. Produkcja silikatów opiera się bowiem na wykorzystaniu surowców naturalnych. Zazwyczaj chodzi tutaj o piasek kwarcowy oraz wapno gaszone.
Proces produkcji polega na stworzeniu mieszaniny i wykorzystaniu jej do formowania wyrobów. Należy zaznaczyć, że w wyniku gaszenia wapna wzrasta temperatura. To właśnie ona zmienia strukturę krzemionki. Dzięki temu formowanie wyrobów w prasach jest znacznie bardziej wygodne. W ostatnim etapie mamy do czynienia z hartowaniem. Jak zatem widać proces produkcji silikatów jest ekologiczny.
Wyroby
Pośród szeregu wyrobów budowlanych wykonanych jako silikatowe warto dokonać ich podziału. Dzięki temu rozwiążemy dylematy związane z ich przeznaczeniem czy ceną i kosztem, który będziemy zmuszeni ponieść inwestując w tego rodzaju materiały budowlane.
• Bloczki
Stanowią pierwszy podtyp materiałów piaskowo-wapiennych. Zasadniczo dzielą się na dwie grupy: bloczki pełne oraz bloczki drążone.
Bloczki pełne nadają się przede wszystkim do wznoszenia ścian fundamentów czy piwnic. Są stosunkowo ciężkie (mogą ważyć nawet do 23 kg), a równocześnie małe. Poniżej zestawiamy przykładowe wymiary bloczków pełnych wraz z orientacyjnymi cenami:
- 250 x 65 x 120 mm – około 1 zł/szt.,
- 250 x 138 x 120 mm – około 2 zł/szt.,
- większe rozmiary – ponad 2 zł/szt.
Bloczki drążone mogą mieć różny typ drążeń (bloczki silikatowe z otworami, z wnękami, pióro – wpust). Stosuje się je głównie do wznoszenia ścian zewnętrznych oraz konstrukcyjnych ścian wewnętrznych. Zdarza się również, że mogą służyć jako materiał budulcowy do wznoszenia ścian działowych. Bloczek drążony kosztuje przeważnie około 4 zł/szt. Dzięki otworom są one lżejsze od bloczków pełnych.
• Cegły
Kolejny podtyp wyrobów silikatowych stanowią cegły. Rozmiarami są one mniejsze od bloczków. Ich wymiary są zbliżone bowiem do wymiarów cegieł ceramicznych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku wznoszenia ścian działowych, ale także jako materiał na elewację zewnętrznych ścian trójwarstwowych.
Cieszą się popularnością w zakresie obiektów małej architektury. Chodzi tutaj o szopy, altany czy chociażby ogrodzenia. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Ceny zaczynają się już od 1 zł/szt.
• Płytki
Znacznie lepiej jako elewacyjny materiał sprawdzają się płytki piaskowo-wapienne. Od cegieł różni je przede wszystkim grubość, która jest oczywiście stosunkowo mniejsza. Przyklejane są do powierzchni muru i doskonale się prezentują. Mamy możliwość szerokiego pola manewru. Wynika to z kolorów oraz gładkich czy łupanych powierzchni płytek.
• Wyroby specjalnego przeznaczenia
Bogaty zakres wyrobów silikatowych nie ogranicza się wyłącznie do bloczków, cegieł czy płytek. Pośród nich znajdują się również wyroby, dające szczególne możliwości. czytaj dalej...