Krzewuszka - cięcie zgodne z zasadami. Warto przeczytać

Jesteś tutaj:

Krzewuszka - cięcie zgodne z zasadami. Warto przeczytać

3,4/5 (308 ocen)

Sposób cięcia krzewuszki zależy od tego, co chcemy za jego pomocą osiągnąć. W inny sposób dbamy o żywopłot formowany, a w inny o soliter czy okaz hodowany w pojemniku.


Cięcie sanitarne


Młode pędy krzewuszki cudownej słabo drewnieją, dlatego często przemarzają. Wczesną wiosną dokonujemy przeglądu naszych roślin i wycinamy zniszczone przez mróz pędy oraz skracamy te, które przemarzły tylko częściowo. Dzięki cięciu sanitarnemu szybko się zregenerują. Po zabiegu należy zasilić krzewuszkę nawozem uniwersalnym.


Cięcie formujące


Bezpośrednio po posadzeniu krzewuszki warto skrócić wszystkie jej pędy o połowę. Taki zabieg działa na roślinę stymulująco, sprzyja rozkrzewianiu się i zapewnia bujne kwitnienie już w przyszłym roku. Przycięty krzew ściółkujemy oraz zasilamy nawozem wieloskładnikowym przez cały okres wegetacji.  

Od drugiego roku po posadzeniu regularnie skracamy wszystkie przekwitłe pędy krzewuszki. Cięcie przeprowadzamy każdego lata po zakończeniu kwitnienia. Większość odmian rozwija kwiaty wiosną i latem, możemy jednak trafić na okazy, które w jednym sezonie kwitną dwukrotnie – latem i jesienią. Przycinanie tych krzewów wymaga szczególnej uwagi – pędy z zeschniętymi kwiatami tniemy jak najniżej, ale unikamy naruszenia gałązek zeszłorocznych, na których zawiązały się nowe pąki kwiatowe.


Radykalne cięcie


Raz na 2-3 lata prześwietlamy krzew, by zapewnić przyrostom dostęp do światła. Po zakończeniu kwitnienia najstarsze, słabo kwitnące już pędy skracamy do kilku centymetrów nad ziemią. Cięcie przeprowadzamy na różnej wysokości, by krzewuszka zachowała ładny, kulisty pokrój. Skracamy też tegoroczne przyrosty do wysokości 2-3 pąka. Po zabiegu warto zaściółkować rośliny kompostem.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka


Cięcie żywopłotów


Krzewuszki uprawiane jako żywopłoty formowane przycinamy lekko po zakończeniu kwitnienia. Musimy liczyć się z tym, że rośliny prowadzone w żywopłotach strzyżonych będą kwitły słabiej niż te, którym pozwolimy rosnąć swobodnie.


Cięcie okazów hodowanych w donicach


Krzewuszkom rosnącym w pojemnikach raz na 5 lat skracamy pędy i korzenie. Wiosną lub jesienią delikatnie wyjmujemy roślinę z donicy. Dokonujemy przeglądu korzeni i całkowicie usuwamy zeschnięte bądź uszkodzone elementy. Zdrowe korzenie skracamy o ok. 10 cm. Ponownie sadzimy krzewuszkę w wyczyszczonej donicy, dokładając świeże podłoże. Następnie skracamy pędy, nadając roślinie kulisty kształt.

Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, Warszawa 2011, s. 321, 332, 364.
2. Bąbelewski P., Subtelne krzewuszki, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2008, s. 82-83.
3. Brochard D., ABC – drzewa i krzewy ogrodowe, Warszawa 2010, s. 126-127.
4. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 8, red. Sieńko-Holewa I., Warszawa 2008, s. 87.
5. Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Warszawa 2006, s. 109-110.
6. Krzyżanowski T., Sztuka cięcia, „Magnolia” nr 2/2013, s. 32-35.
7. Narkiewicz M., Krzewy całe w dzwonkach, „Kwietnik”, nr 7/2008, s. 30-32.
8. Podstolski W., Cudowne krzewuszki, „Ogrody”, nr 5/2006, s. 22-25.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz