Floks Drummonda (Płomyk) - odkrywamy tajemnice uprawy

Jesteś tutaj:

Floks Drummonda (Płomyk) - odkrywamy tajemnice uprawy

3,5/5 (104 ocen)

Ten długo kwitnący gatunek floksa (płomyka) wspaniale uzupełni rabatę roślin jednorocznych. Można też sadzić go w skrzynkach i uprawiać na kwiat cięty.


Opis


Floks Drummonda (Phlox drummondii) lub płomyk Drummonda w Polsce uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Pięciopłatkowe, płaskie kwiaty tworzą zwarte wiechy. Występują w różnych odcieniach czerwieni, różu, fioletu i bieli, a niekiedy są trójbarwne. Kwitną na tle wąskich, jasnozielonych liści od czerwca do września. Kępy płomyków Drummonda osiągają rozmiary 15-40 x 10 cm. Niezwykle efektowną odmianą jest floks gwiaździsty.


Odmiany

 

  • ʻCarnivalʼ – ma różnobarwne kwiaty o ciemniejszych oczkach;
  • ʻGrandifloraʼ – tworzy duże, biało-fioletowe kwiaty;
  • ʻNana Compacta Beautyʼ – dorasta do 20 cm wysokości i kwitnie na różowo lub czerwono, rzadziej na biało;
  • ʻStelaris Twinkleʼ – niska odmiana o różnokolorowych kwiatach.


Wymagania


Floks Drummonda kwitnie najbujniej na słonecznym lub lekko ocienionym stanowisku. Gleba powinna być żyzna i wilgotna, ale gatunek ten toleruje również podłoża gorszej jakości i dobrze znosi suszę.

Floks Drummonda

Floks Drummonda


Siew do pojemników


W marcu wysiewamy nasiona płomyków Drummonda do płaskich kuwet wypełnionych przepuszczalnym, torfowym podłożem. Rozsadę trzymamy pod folią i codziennie nawadniamy mgiełką wodną. Gdy z nasion wykiełkują siewki, przestawiamy pojemnik w widne miejsce – do prawidłowego wzrostu młode rośliny potrzebują przynajmniej 12-14 godzin światła dziennie. Regularnie nawadniamy małe płomyki, a gdy wykształcą pierwsze prawdziwe liście, zaczynamy podlewać je co 2 tygodnie małymi dawkami nawozu uniwersalnego. Po pojawieniu się drugiej pary liści pikujemy siewki do osobnych doniczek. Zanim przeniesiemy rozsadę do gruntu, hartujemy ją przynajmniej przez tydzień.


Przesadzanie do gruntu


Siewki o silnych, dość sztywnych łodyżkach możemy przesadzić na rabatę w połowie maja. Podłoże powinno być żyzne, świeże i oczyszczone z chwastów. Nie nawozimy młodych płomyków podczas przesadzania. Sadzimy je w rozstawie 20 x 20 cm, przykrywamy ich korzenie drobną ziemią i ściółkujemy zmieloną korą, która ułatwi dbanie o stałą wilgotność podłoża.


Siew do gruntu


Pod koniec kwietnia siejemy floksy Drummonda do rozdrobnionej i wilgotnej gleby, w rzędach oddalonych od siebie o 20-25 cm. Jeśli wcześniej wzbogacimy podłoże kompostem, nie będziemy musieli nawozić roślin po wykiełkowaniu. Siewki pojawią się po 2-3 tygodniach. Wtedy przerywamy je co 15-20 cm i ściółkujemy.

Floks Drummonda - gwiaździsty

Floks Drummonda - gwiaździsty

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz