Kwiaty egzotyczne w domu

Jesteś tutaj:

Kwiaty egzotyczne w domu

3,2/5 (220 ocen)

Drzewko pomarańczowe


Pomarańcza jest bardzo często hodowaną rośliną egzotyczną, która dość  dobrze czuje się w doniczce. Roślina pochodzi z Filipin i w hodowli domowej może osiągnąć do 60 cm wysokości. Jej ozdobą są zarówno ciemnozielone liście, jak i kwiaty zamieniające się z czasem w  owoce przybierające pomarańczową barwę. Nie nadają się one jednakże do spożycia ponieważ są gorzkie i kwaśne. By nasze drzewko pomarańczowe, jak nazywana jest ta roślina, dobrze się rozwijało, wraz z wiosną należy je przesadzić do doniczki z bogatą w składniki odżywcze ziemią. Jednocześnie na dnie należy ułożyć warstwę drenażu. Latem, kiedy mamy okres kwitnienia pomarańczy, należy obficie dostarczać jej wody, mniej więcej co dwa tygodnie wzbogacając ja nawozem dla cytrusów. Pomarańcza potrzebuje oczywiście wiele słońca, ale nie należy też zapominać o świeżym powietrzu. Zimą trzeba też dbać o to, by temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej  13 stopni Celsjusza. Wtedy należy też ograniczyć podlewanie.

Drzewko cytrusowe

Drzewko cytrusowe

Echmea


Kwiat należy do rodziny ananasowatych i pochodzi z Ameryki Południowej. Charakterystyczny dla tej rośliny jest kształt liści układający się w rozetę. Ozdobą rośliny są nie tylko grube, mięsiste liście, ale także urokliwy kwiat.  W naturalnym środowisku w lejku pośrodku liści zbiera się woda z deszczu. Uprawiając echmeę w domu także wykorzystujemy tę budowę kwiatu, wlewając tam wodę w czasie podlewania. Pamiętajmy by do podlewania stosować tylko miękka wodę, najlepiej przegotowaną. Kwiat powinien być posadzony w ziemi torfowej w wymieszanej z mała ilością piasku. Potrzebuje on wysoko nasłonecznionego stanowiska i dość dużej wilgotności powietrza. Należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu i opróżnianiu z wody rozety stworzonej z liści. Także w okresie zimowym podłoże w doniczce nie powinno być suche,  a wręcz musi być stale wilgotne, a rozeta powinna zawierać wodę. Należy o tym pamiętać przy okazji p[pielęgnacji echmei. Ponadto temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi kwiat nie powinna spadać poniżej 13 stopni Celsjusza. Roślinę rozmnaża się z nasion.

Echmea

Echmea

Passiflora (Męczennica)


Istnieje ponad 400 gatunków tego niezwykłego kwiatu, zwanego męczennicą. Jego naturalnym środowiskiem jest Peru oraz inne kraje Ameryki Południowej jak też i Północnej. Niektóre gatunki rosną w Azji i Australii. W hodowli domowej uprawia się koło 10 gatunków męczennicy. Jednym z nielicznych gatunków które hoduje się w domu jest męczennica błękitna. Jej niewątpliwym atutem są kwiaty o barwie niebieskofioletowej bądź rzadziej różowej lub czerwonej. Kwiaty mogą osiągnąć nawet do 10 cm średnicy i mają niezbyt silny, miły zapach. Passiflora lubi słoneczne stanowiska, ale należy uważać, by nie stała na ostrym słońcu. Warto pamiętać, że roślina nie lubi upału, a woli nawet niższą temperaturę,. Należy ją podlewać dość obficie, a co około 10 dni nawozić za pomocą preparatu przeznaczonego dla roślin doniczkowych. Zimą trzeba ograniczyć podlewanie, ale nigdy nie można dopuścić do tego by liście opadły od braku wody. Męczennicy się nie zrasza, ale warto zakupić specjalne granulki absorpcyjne, na których można stawiać doniczkę i to zapewni roślinie dodatkowe nawilżenie.

Passiflora (Męczennica)

Passiflora (Męczennica)

Anturium


Ten kwiat to bardzo efektowna roślina pokojowa wywodząca się w tropików. Jej atutem są ciemnozielone liście, ale przede wszystkim kwiaty, które wyglądają, jak zrobione z wosku. Roślina może kwitnąc w okresie letnim przez około 8 tygodni, ale jeżeli zapewnimy jej wysoką temperaturę, wynosząca nawet do 27 stopni Celsjusza, to może cieszyć nasze oczy kwiatami nawet przez cały rok. Anturium potrzebuje jasnego i słonecznego stanowiska, ale najlepsze jest dla niej światło nieco rozproszone, a nie ostre. Podlewamy ją najlepiej deszczówką. Musimy zachować równowagę w dostarczaniu wilgoci, bowiem zarówno przesuszenie, jak i przelanie kwiatu może być zgubne w skutkach. Kwiat preferuje wilgotne powietrze, ale też wysoką temperaturę, warto go zraszać, by się dobrze rozwijał i czuł. Roślinę trzeba raz w roku przesadzać do doniczki z torfową, bogatą w składniki odżywcze ziemią i najlepiej jest czynić to na wiosnę. W okresie wegetacji, do początku jesieni co około 2 tygodnie kwiat należy nawozić specjalnym preparatem zakupiony w sklepie ogrodniczym. To zagwarantuje piękny i prężny rozwój zarówno liści, jaki i kwiatów. Pamiętajmy, że naturalnym środowiskiem rośliny są tropiki i zimą nie zniesie ona temperatury niższej niż 15 stopni Celsjusza.

Anturium (Anthurium)

Anturium (Anthurium) czytaj dalej...

Koniecznie zobacz