Nertera płożąca (mech koralowy) - jak uprawiać?

Jesteś tutaj:

Nertera płożąca (mech koralowy) - jak uprawiać?

3,5/5 (180 ocen)

Niewiele roślin doniczkowych posiada tak ozdobne owoce jak nertera koralowa (Nertera granadensis). Ta niewielka roślinka, nazywana mchem koralowym lub nerterą płożącą, oferuje nam niezwykłą ozdobę w postaci mnóstwa niewielkich, okrągłych owoców, najczęściej o intensywnie pomarańczowej barwie. Z tego powodu może stanowić niezwykłą atrakcję dla każdego miłośnika oryginalnego piękna roślin, chociaż jest niestety dość trudna w utrzymaniu i posiada ściśle określone wymagania. Dlatego aby móc przez dłuższy czas w pełni podziwiać jej urodę, należy się nią opiekować w bardzo szczególny sposób. Jeśli nie spełnimy jej oczekiwań, dość szybko straci ładny wygląd i nie przetrwa do końca sezonu wegetacyjnego, nie mówiąc już o okresie spoczynku. Ale oczywiście warto spróbować uprawy netery, gdyż przy zachowaniu wszelkich niezbędnych warunków, może być oryginalną ozdobą naszego mieszkania lub tarasu.


Charakterystyka wyglądu


Netera dorasta do ok. 10 cm. wysokości i tworzy zwartą, poduszkową kępkę drobnych , zielonych i okrągłych liści. Bardzo szybko pokrywa całą powierzchnię ziemi, tworząc niską darń. Kiedy ma zapewnione odpowiednie warunki, może się rozrastać jeszcze bardziej, „spływając” delikatnie poza brzegi przeznaczonego dla niej pojemnika. Wiosną zakwita drobnymi, biało-zielonymi kwiatkami, z których późnym latem i jesienią wykształcają się kuliste, zwykle pomarańczowe owoce (bywają odmiany żółte lub kremowe), podobne do jagód. Nie są one trujące, ale też nie nadają się do spożycia, gdyż mogą wywołać niewielkie zaburzenia pokarmowe.


Wymagania uprawowe


Netera do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo świeżego powietrza i jasnego stanowiska, osłoniętego jednak przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Oczekuje również stale lekko wilgotnego podłoża, gdyż nie znosi przesuszania (bardzo szybko usycha). Nie lubi być jednak podlewana od góry, ponieważ zalewanie kępy liściowej utrudnia jej zawiązywanie kwiatów i owoców. Z tego samego powodu nie powinniśmy jej zraszać wcześniej, niż dopiero po pojawieniu się „jagód”. Nadmiar wody pozostały na podstawce również powinno się usuwać, aby nie doprowadzić do gnicia delikatnych korzeni. Roślina ta nie lubi zbyt wysokich temperatur. W okresie wegetacyjnym preferuje ok. 18-20°C, natomiast podczas spoczynku jedynie 8-10°. Wszystkie te uwarunkowania sprawiają, że w okresie od wiosny do jesieni, netera lepiej czuje się na tarasie lub balkonie, niż w mieszkaniu.

Nertera - Mech koralowy

Nertera - Mech koralowy

Okres spoczynku


Należy jednak pamiętać,  że chociaż lubi ona niską temperaturę, spadku poniżej 5°C nie wytrzyma, dlatego jesienią powinna zostać przeniesiona do jasnego i chłodnego pomieszczenia na zimowanie. W tym czasie podlewamy ja nieco rzadziej, nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia podłoża. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz