Nertera płożąca (mech koralowy) - jak uprawiać?

Jesteś tutaj:

Nertera płożąca (mech koralowy) - jak uprawiać?

3,5/5 (181 ocen)

Przesadzanie i rozmnażanie


Przesadzanie rośliny powinno się zaplanować na wiosnę lub ewentualnie lato (sierpień), kiedy to można przy okazji dokonać podziału rozrośniętej kepy, gdyż w warunkach domowych tak najłatwiej neterę się rozmnaża. Z powodu płytkiego i rozbudowanego systemu korzeniowego, pod uprawę rośliny  należy wybrać doniczkę dość płytką i szeroką oraz nie zapomnieć o drenażu na dnie na przykład w postaci kulek keramzytu. Netera oczekuje podłoża bardzo żyznego, próchniczego i przepuszczalnego, najlepiej na bazie ziemi liściowej, torfu i piasku. Jego odczyn pH powinien być lekko kwaśny lub ewentualnie obojętny, nigdy natomiast zasadowy. Z tego samego powodu nie powinno się używać do podlewania wody z dużą zawartością wapnia. Jeśli zapewnimy roślinie dostatecznie żyzne podłoże, nie musimy jej dodatkowo nawozić, ale jeżeli jednak okaże się to konieczne, wybierajmy nawozy z małą zawartością azotu, który utrudnia zawiązywanie paków kwiatowych oraz owoców.

Nertera płożąca (mech koralowy)

Nertera płożąca (mech koralowy)

Zagrożenia


W uprawie tego gatunku największym zagrożeniem są popełniane przez nas błędy uprawowe. Mogą one doprowadzić do powstania chorób grzybowych np. szarej pleśni (zawilgocenie liści), gnicia korzeni (zalanie) bądź pojawienia się przędziorków (zbyt suche i zbyt ciepłe powietrze). Niekiedy uprawie netery mogą zagrozić mszyce, ale zdarza się to dość rzadko.

Jeśli kupujemy w centrum ogrodniczym  owocujący egzemplarz wiosną, kiedy tylko zewnętrzne warunki na to pozwolą (temperatura powyżej 12-15°C), wystawmy go jak najszybciej na balkon, gdyż w naszych ciepłych i przesuszonych mieszkaniach, nie pozostanie długo piękna. Ponieważ jednak są to okazy zwykle z upraw szklarniowych, należy je najpierw nieco zahartować i wystawiać każdego dnia na dłużej.

Kiedy na noc zapowiadane są spadki temperatur poniżej 10°C, neterę należy zabrać z powrotem do pomieszczenia.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz