Kliwia (Clivia) - efektownie kwitnąca roślina

Jesteś tutaj:

Kliwia (Clivia) - efektownie kwitnąca roślina

3,5/5 (381 ocen)

Pielęgnacja kliwii


Kliwia nie należy do roślin wymagających, więc nie będzie absorbująca i kłopotliwa w uprawie. Warto zapewnić jej jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju, ponieważ wówczas będzie pięknie kwitła w okresie wiosennym, a także może powtórzyć kwitnienie w okresie jesiennym.

Pielęgnacja kliwii ogranicza się do podlewania, nawożenia, oczyszczania liści, przesadzania, ochrony przed patogenami oraz szkodnikami, a także zapewnienia roślinie okresu spoczynku.

Kliwia wymaga stale wilgotnego podłoża, ale nie mokrego. Nim podlejemy roślinę podłoże winno przeschnąć, ale nie całkowicie wyschnąć. Podlewanie w okresie od wiosny do jesieni regularne. Należy uważać, aby nie przelać rośliny, gdyż stojąca woda doprowadzi do zgnilizny korzeni, a w konsekwencji do utraty rośliny. Podlewanie należy ograniczyć na okres zimy, na czas spoczynku. W tym czasie podlewanie powinno być znikome.

Poza wilgotnym podłożem kliwia preferuje także pomieszczenia o podwyższonej wilgotności. W pomieszczeniach zbyt suchych w okresie wzrostu warto zraszać odwapnioną, miękką oraz letnią wodą. Innym sposobem na podwyższenie wilgotności będzie ustawienie doniczki z rośliną na podstawce wypełnionej keramzytem i uzupełnionej wodą.

Roślinę nawozimy od wiosny do późnego lata co 7-14 dni, stosując np. płynny nawóz wieloskładnikowy.

Szerokie liście kliwii bardzo szybko pokrywają się kurzem, tak więc dla prawidłowego rozwoju należy je systematycznie oczyszczać lekko wilgotną szmatką.

Kliwa

Kliwia

Kliwii należy zapewnić nie za bardzo obszerny pojemnik, aby roślina nie traciła energii na rozbudowę systemu korzeniowego co przełoży się na obfitsze i jakościowo lepsze kwitnienie. Młode rośliny przesadzamy co 2- 3 lata w momencie przerośnięcia bryły korzeniowej. Kliwię przesadzamy po przekwitnięciu rośliny w pojemnik większy od poprzedniego o jeden numer. Przy przesadzaniu należy być bardzo ostrożnym, ponieważ korzenie kliwii są bardzo kruche, bardzo łatwo je uszkodzić. Bardzo stare okazy o silnie rozbudowanym systemie korzeniowym przy przesadzaniu są zbyt narażone na uszkodzenia, w takich przypadkach, można wybrać część podłoża z pojemnika, a następnie uzupełnić je nowym. Przy wybieraniu podłoża, należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni.

Jeżeli nie zależy nam na uzyskaniu nasion, pęd kwiatowy po przekwitnięciu należy ściąć u podstawy. Warto je ścinać, dzięki temu rośliny obficiej kwitną.

Kliwia nie lubi przenoszenia z kąta w kąt, przekręcania, tak więc poza zmianą miejsca na okres spoczynku, roślinę trzymamy na jednym stanowisku przez okres intensywnego wzrostu.


Rozmnażanie kliwii


Kliwię możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona, które możemy pozyskać od własnej rośliny. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce, które po dojrzeniu przybierają czerwonawą barwę. Nasiona należy wydobyć z owoców i od razu wysiać, gdyż trwałość nasion, a więc czas, kiedy są zdolne do kiełkowania w przypadku nasion kliwii jest bardzo krótki. Nasiona wysiewamy do skrzynek wypełnionych przepuszczalnym podłożem (mieszanka torfu z piaskiem). Pamiętajmy, że kwitnące rośliny można uzyskać po około 3 latach.

Z pewnością łatwiejszym sposobem na rozmnożenie rośliny jest jej podział, oddzielanie nowych odrostów. Z pewnością takim sposobem zdecydowanie szybciej uzyskamy kwitnące rośliny.


Najczęstsze problemy w uprawie kliwii


Jednym z najczęstszych problemów z jakim stykają się hodowcy tych roślin, jest brak kwitnienia. Oczywiście brak kwitnienia jest związany z błędami, jakie popełnia się w uprawie tej rośliny. Przyczyn braku kwitnienia może być wiele. Z pewnością jedną z podstawowych przyczyn może być brak okresu spoczynku, jak również skąpe podlewanie, zbyt cieniste stanowisko, brak nawożenia lub przenawożenie, zbyt duży pojemnik, dopuszczenie do zawiązania owoców, zbyt wysoką bądź zbyt niska temperatura, jak również zbyt młody wiek rośliny.

Inne problemy, które mogą pojawić się w uprawie kliwii to przelanie rośliny, przesuszenie, skorowacenia liści, poparzenia słoneczne oraz choroby np. czerwona plamistość liści i szkodniki (tarczniki, wełnowce). Choroba pojawia się przy nadmiernej wilgotności, natomiast szkodniki w zbyt ciepłych i suchych pomieszczeniach.

Kliwie

Kliwie

Zastosowanie


Kliwie to bardzo dekoracyjne rośliny preferujące widne, ale nie za ciepłe pomieszczenia, dlatego też doskonale sprawdzają się w salonie. Swym jaskrawym kwitnieniem ożywią wnętrze będąc jego ważną dekoracją.     

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz