Kamelia japońska - jak pielęgnować ten piękny krzew?

Jesteś tutaj:

Kamelia japońska - jak pielęgnować ten piękny krzew?

3,5/5 (1102 ocen)

Rozmnażanie


Za pomocą sadzonek wierzchołkowych można spróbować rozmnożyć roślinę, jednakże nie w każdym wypadku się to udaje. By osiągnąć sukces trzeba zapewnić sadzonkom odpowiednie warunki otoczenia, a trzeba wiedzieć, że są one bardzo wymagające.  Temperatura podłoża musi wynosić w tym wypadku około 25 stopni Celsjusza, zaś otoczenia około 20 do 22 stopni. Takie warunki są możliwe do osiągnięcia właściwie tylko w mnożarkach.

Kamelia japońska

Kamelia japońska

Temperatura i wilgotność


Dojrzałe egzemplarze kamelii źle reagują na wahania temperatury, wilgotności powietrza oraz zbyt dużą lub zbyt małą ilość wody. Trzeba także uważać na przeciągi. Kamelia może się źle czuć w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem oraz tam, gdzie jest narażona na ostre słońce.

Kamelia japońska w doniczce

Kamelia japońska w doniczce

Choroby i szkodniki


Kamelię rzadko dopadają pasożyty czy choroby. Kiedy dzieje się z nią coś złego, jest to zazwyczaj wina złej pielęgnacji. Kiedy liście i pąki rośliny opadają, z pewnością chodzi o to, że została zachwiana równowaga pomiędzy nawożeniem, podlewania i temperaturą otoczenia. Być może roślina ma za mało słońca lub wręcz przeciwnie, jego promienie są zbyt mocne. Może też chodzić o skład podłoża glebowego. Należy jak najszybciej odkryć i wykluczyć przyczynę choroby rośliny, ponieważ w innym wypadku może się to skończyć jej całkowitym obumarciem.

Czasami może się zdarzyć, ze kamelię zaatakują także mszyce. Wtedy problem należy jak najszybciej zwalczyć za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Jak widać uprawa kamelii japońskiej to prawdziwe wyzwanie. Wystarczy jednak nabyć nieco doświadczenia w tym względzie i poznać potrzeby rośliny, by osiągnąć sukces. Nie należy się zniechęcać, ponieważ efekt jest wart każdego wysiłku i pieczołowitych starań z naszej strony.

Marta Niegierewicz


Koniecznie zobacz