- 1/4
- Następne
Sadzonki natomiast można pozyskać dzięki przycięciu rośliny, kiedy już przekwitnie. Jest to prostszy i szybszy sposób na nowa roślinę. Sadzonki umieszczamy w wodzie i czekamy na korzenie, albo umieszczamy je w ziemi torfowej pomieszanej z piaskiem. Młode rośliny potrzebują dużej wilgotności powietrza i by ją zapewnić warto zastosować pewien trik. Na roślinę nakładamy torebkę foliową i robimy w niej otwory, by miała ona czym oddychać. Pamiętajmy też o regularny, lecz umiarkowanym podlewaniu.
Stanowisko
Generalnie kuflik lubi jasne stanowiska, jednak bez zbytniego, ostrego nasłonecznienia. W umiarkowanym cieniu także roślina powinna dobrze się rozwijać. W okresie zimowym należy naszemu krzewowi zapewnić chłód mniej więcej w okolicach 6 do 8 stopni Celsjusza. W innym wypadku roślina będzie więdła.
Kuflik - kwiat i liście
Podlewanie
Roślinę podlewa się z użyciem przegotowanej wody, lub w miarę możliwości nawet deszczówki. Wodę trzeba koniecznie usunąć z podstawki, ponieważ nie służy to naszemu kuflikowi. W okresie zimowym ograniczamy zarówno podlewanie jak i nawożenie. Dostarczanie składników odżywczych wznawiamy dopiero wiosną.
Przesadzanie
Nie ma potrzeby przesadzania kuflika co roku. Można to robić raz na kilka lat a każdego roku tylko zmieniać wierzchnią warstwę podłoża w pojemniku, w którym posadziliśmy roślinę. Kiedy kuflik przekwita, pożądane jest jego przycięcie, usunięcie brzydkich, czy niezbyt regularnie rosnących gałązek i nadanie tym samym krzewowi ładnego kształtu.
Kuflik (kalistemon) w ciepłym klimacie
Problemy, choroby i szkodniki
W jaki sposób chronić roślinę przed chorobą oraz walczyć, kiedy się już pojawi? Przede wszystkim wiele zależy od właściwej pielęgnacji. Nie wolno dopuścić przede wszystkim do przesuszenia bądź zalania korzeni, dlatego trzeba pamiętać o drenażu w doniczce i wylewaniu wody z podstawki. Jest to konieczność. Jeżeli nasze mieszkanie jest przegrzane i panuje w nim suchy klimat, będzie to idealne środowisko do ataku przędziorków. By zapobiec inwazji lub w przypadku, kiedy jest ona delikatna, roślinę wystarczy przenieść w wilgotniejsze miejsce lub zapewnić tę wilgotność na miejscu, na przykład spryskując okolice rośliny, stosując nawilżacze itp. Jeśli przędziorki na dobre zadomowiły się na roślinie, trzeba będzie zastosować środki chemiczne, ale należy to robić ostrożnie i dokładnie zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Jeżeli zauważymy żółknące liście, prawdopodobnie przyczyna tkwi w zbyt twardej wodzie lub zbyt dużej dawce czy za wysokim stężeniu nawozu.
Warto uprawiać kuflika, ze względu na jego uroczy wygląd i małe wymagania. Dziś, w dobie silnie przegrzanych mieszkań, ta roślina niezbyt często gości w naszych domach, jednak, jeżeli tyko zapewnimy jej niską temperaturę w zimie i odpowiednią wilgotność powietrza, z pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem.
Tekst: Marta Niegierewicz