Przesadzanie hortensji - jak i kiedy? Aspekty praktyczne

Jesteś tutaj:

Przesadzanie hortensji - jak i kiedy? Aspekty praktyczne

3,6/5 (1728 ocen)

Hortensje należą do szczególnie cenionych roślin ozdobnych. Ich piękne, okazałe, białe lub kolorowe kwiatostany, w zależności od gatunku, zdobią ogrody od późnej wiosny do jesieni, a gęste krzewy ładnie wypełniają przestrzeń. Kupując młode rośliny, zwykle sadzimy je w miejscu, które wydaje się dla nich najbardziej odpowiednie, jednak po pewnym czasie może się okazać, że z różnych względów musimy przenieść krzewy na nowe stanowisko. Hortensje znoszą taką przeprowadzkę dość dobrze, o ile zostaną przesadzone w odpowiedni sposób.


Termin


Kiedy jesteśmy zmuszeni przenieść hortensję na nowe stanowisko, powinniśmy wybrać na przeprowadzkę odpowiednią porę roku. Ponieważ większość gatunków i odmian hortensji kwitnie latem i jesienią, rośliny najlepiej przesadzać wczesną wiosną (IV). Taki termin jest dla nich znacznie lepszy niż jesień, gdyż niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury (szczególnie hortensja ogrodowa), a więc wszelkie radykalne zabiegi wykonane przed zimą mogłyby sprawić, że rośliny zostaną mocniej uszkodzone przez mrozy.


Wybór i przygotowanie stanowiska


Przed przystąpieniem do przesadzania hortensji, musimy pamiętać o starannym wyborze i przygotowaniu dla nich nowego stanowiska. Hortensje z reguły preferują stanowiska ciepłe, osłonięte od wiatru i półcieniste, dlatego właśnie takich miejsc należy dla nich poszukać. Krzewy są również bardzo wymagające w stosunku do podłoża i oczekują żyznej, próchniczej, głęboko uprawionej, przepuszczalnej i wilgotnej (ale nie mokrej) gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Niższe wartości pH czyli kwaśniejsze podłoże, u hortensji ogrodowej może doprowadzić do zmiany barwy kwiatów z różowej na niebieską, co warto wziąć pod uwagę przy sadzeniu roślin.


Wykopywanie hortensji


Hortensje powinno przesadzać się razem z bryłą korzeniową, co pozwoli zmniejszyć szok spowodowany przeniesieniem. W tym celu należy krzew ostrożnie obkopać i wyjąć z podłoża (zachowując jak największą ilość korzeni) na przygotowaną płachtę z folii lub grubej włókniny, co ułatwi nam transportowanie rośliny na nowe miejsce. Krzewy hortensji po kilku latach mogą osiągnąć duże rozmiary (hortensja krzewiasta i bukietowa nawet 2-3 m.), co bardzo utrudnia ich wykopywanie. W przypadku części gatunków, zadanie możemy sobie ułatwić radykalnym przycięciem krzewów, gdyż kwiaty i tak pojawiają się u nich na pędach jednorocznych (hortensja bukietowa nazywana też wiechowatą oraz hortensja krzewiasta lub inaczej drzewiasta – pędy przycina się w II-IV, skracając je nawet o 2/3), ale w przypadku innych gatunków (hortensja ogrodowa, hortensja dębolistna – kwitną na pędach zeszłorocznych), wiosenne cięcie nie jest jednak wskazane, gdyż doprowadziłoby do utraty kwiatów. U tych roślin należy dodatkowo zadbać o to, by zbyt mocno nie uszkodzić pędów podczas przesadzania. Na szczęście oba gatunki, których nie należy przycinać czyli hortensja ogrodowa i dębolistna, to rośliny niezbyt wysokie, osiągające zwykle ok. 1-1,5 m.

Kwitnąca hortensja

Kwitnąca hortensja

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz