Dobre sadzonki aktinidii - czym powinny się cechować? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Dobre sadzonki aktinidii - czym powinny się cechować? Zobacz!

3,6/5 (67 ocen)

Aktinidia, potocznie nazywana kiwi, to dekoracyjnie pnącze, które obrasta pergole i duże ściany, wydając jednocześnie wiele smacznych owoców. Jej owocem jest podłużna jagoda, barwy żółtozielonej lub zielonej z czerwonym rumieńcem, której nazwa zastąpiła botaniczną nazwę rośliny.

Warto jednak pamiętać, że aktinidia to wiele innych gatunków o jadalnych owocach. Wyróżnia się wśród nich aktinidia ostrolistna, nazywana inaczej mini kiwi, oraz aktinidia pstrolistna, zwana też ozdobnym kiwi. W Polsce aktinidia jest jeszcze mało popularna i rzadko sadzona, ale warto mieć ten egzotyczny przysmak w swoim ogrodzie. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o sadzonkach aktinidii.


Jakie sadzonki aktinidii kupić?


Ukorzenione sadzonki aktinidii w pojemniku można nabyć w szkółkach i punktach sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych. Najlepszym materiałem sadzeniowym są 2-3-letnie rośliny, które mają wyrośnięte 2 lub 3 podparte pędy. Najczęściej sadzonki sprzedawane są parami. Przed kupnem warto upewnić się, czy sadzonka jest formą męską lub żeńską czy też samopylną, ponieważ od tego zależy jej owocowanie.


Kiedy sadzić sadzonki?


Najlepszym terminem sadzenia aktinidii jest wiosna, zwłaszcza marzec lub kwiecień, ponieważ termin ten pozwala na dobre ukorzenienie się sadzonki. Możliwe jest również sadzenie krzewów jesienią, lecz trzeba uważać, by jesienne przymrozki nie uszkodziły pędów.


Gdzie sadzić sadzonki?


Aktinidia ma przeciętne wymagania. Dobrze rośnie na glebach dobrych, próchnicznych i świeżych. Szczególnie odpowiednie są gleby piaszczysto-gliniaste, ale toleruje glebę lekko wapienną. Może to być gleba wilgotna, ale nie podmokła. Nie lubi też pH powyżej 6. Należy ją sadzić na widnym, osłoniętym od wiatru stanowisku, na słońcu lub w półcieniu, ponieważ odpowiednia ilość światła zapewnia lepsze wybarwienie liści. W chłodnych rejonach kraju zaleca się sadzić aktinidię przy nasłonecznionych ścianach.

Roślina jest dość odporna na mróz, wytrzymuje spadki temperatury od -25o C do -35o C, ale nie znosi zimnych wiatrów, a jej kwiaty marzną już w temperaturze -4o C. Aktinidia służy często w celach dekoracyjnych do obsadzania ścian, altan i pergoli. To roślina długowieczna, dlatego trzeba dobrze zaplanować miejsce, w którym ją posadzimy.


Jak sadzić sadzonki aktinidii?


Na wybranej ścianie mocuje się rusztowanie, które będzie podporą dla pnącza. Przed posadzeniem należy wykopać dół o objętości dwukrotnie większej od bryły korzeniowej, uzyskaną ziemię wymieszać z torfem i nawozem do krzewów jagodowych, a następnie umieścić roślinę w dole, tak by jej górna powierzchnia znajdowała się równo z powierzchnią ziemi. Żeby ułatwić sobie wyjęcie krzewu z pojemnika, zaleca się zanurzyć go na chwilę w wodzie. Po zasypaniu bryły ziemią należy uformować misę do podlewania i obficie podlać. Rośliny prowadzi się przy podporach, konieczne jest więc rozpięcie pędów. Drobnoowocowe gatunki sadzi się w rzędzie w odstępie co 2 m, zaś silnie rosnące gatunki wielkoowocowe w odstępie co 3-4 m.

Niektóre odmiany aktinidii są samopylne, inne zaś dwupienne, dlatego wybierając odmianę, trzeba sprawdzić, czy konieczne jest posadzenie obok siebie krzewów męskich i żeńskich. Jeśli odmiana jest dwupienna, żeby otrzymać owoce, trzeba posadzić minimum jeden krzew męski na 3-5 krzewów żeńskich.


Rozmnażanie sadzonek


Aktinidię można rozmnażać zarówno przez sadzonki zielne oraz zdrewniałe, jak i przez szczepienie czy odkład. Szczepienie metodą w klin lub metodą w szparę wykonuje się w marcu, a jako podkładki używa się aktinidii chińskiej. Jest to dość czasochłonna metoda. Łatwiejszą metodą jest rozmnażanie przez odkład, który wykonujemy przytwierdzając do ziemi kawałek łozy i przysypując go ziemią.

Jednak jedynym sposobem rozmnażania pozwalającym na zachowanie wszystkich cech rośliny matecznej jest sadzonkowanie, które przeprowadza się w lipcu i sierpniu. Ukorzenianie sadzonek wymaga jednak dużo ciepła. Latem należy odciąć z młodych jednorocznych pędów sadzonki o długości 15-20 cm, a następnie usunąć z nich wszystkie liście poza wierzchołkowymi, które pozostawia się na pędzie. Tak przygotowane sadzonki sadzi się w podłoże będące mieszaniną piasku i torfu i umieszcza na zimę w podgrzewanej szklarni w temperaturze 20-25o C. Należy pamiętać, by rośliny często zraszać. Na wiosnę, w marcu lub kwietniu, sadzonka pędowa jest już odpowiednio ukorzeniona i może być przesadzona na miejsce stałe.


Ceny sadzonek


Aktinidia – 8-12 zł, za sadzonkę w formie bezlistnej o wysokości 15-35 cm
Aktinidia – 15-18 zł, za sadzonkę o wysokości 50-70 cm czytaj dalej...

Koniecznie zobacz