Dobre sadzonki aktinidii - czym powinny się cechować? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Dobre sadzonki aktinidii - czym powinny się cechować? Zobacz!

3,6/5 (67 ocen)

Odmiany


Istnieje ponad 90 gatunków aktinidii, z których część jest uprawiana dla owoców. Należą do nich: aktinidia smakowita, aktinidia chińska, aktinidia ostrolistna oraz aktinidia pstrolistna. W Polsce jest za zimno na uprawę aktinidii chińskiej, lecz uprawiane są odmiany aktinidii ostrolistnej, takie jak: Issai, Geneva, Kens Red, Jumbo i Weiki, oraz odmiana aktinidii pstrolistnej: Dr Szymanowski. Różnią się one od chińskiej mniejszymi owocami, ale wykazują większą odporność na mróz.


Pielęgnacja


Po posadzeniu sadzonek aktinidii konieczne jest ich cięcie formujące. Należy prowadzić pędy w miarę ich rozwoju, tak by pokrywały całą podporę. Pędy powinny rozgałęziać się same, jeśli jednak tak się nie dzieje, trzeba przyciąć je w połowie powyżej liścia. Kiedy roślina jest już wystarczająco rozrośnięta, wystarczy raz na jakiś czas przeprowadzać cięcie zachowawcze, usuwając uschnięte części rośliny, a także przycinając nadliczbowe oraz zbyt długie pędy.

Należy pamiętać, że przy cięciu wiosennym rośliny silnie „płaczą”, dlatego cięcie należy wykonywać jedynie późnym latem. Zalecane jest również ściółkowanie gleby przekompostowanymi trocinami lub korą, by utrzymać wilgotne podłoże. Grubość warstwy ściółki powinna wynosić 10-15 cm. Przed rozłożeniem ściółki warto spulchnić motyką glebę, tak by zwiększyć dostęp powietrza do korzeni krzewów. Dwa razy do roku, na wiosnę i jesienią, można stosować nawóz przeznaczony do krzewów liściastych.

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

1. Brochard Daniel „ABC Drzewa i krzewy ogrodowe”, wyd. Delta, s. 204-205.
2. Gruca Zbigniew „Owocowe rarytasy”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2010, s. 7-10.
3. Kawecki Zdzisław, Łojko Romuald, Pilarek Bolesław „Mało znane rośliny sadownicze”, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Olsztyn 2007, s. 13-18.
4. Le Page Rosenn, Retournard Denis „ABC rozmnażania roślin przez sadzonki”, wyd. Delta, s. 25.
5. Mika Augustyn „Cięcie drzew i krzewów owocowych”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2006, s. 110.
6. Prat Jean-Yves „ABC sadownictwa”, wyd. Delta, Warszawa 2012, s. 150-157.
7. Prat Jen-Yves, Retournard Denis „Szczepienie drzew i krzewów owocowych i ozdobnych”, wyd. Delta W-Z, Warszawa, s. 63-65.
8. „Sadownictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2002, wydanie II, s. 470-471.
9. Schulz Bernd, Grossmann Gerd „Drzewa i krzewy owocowe”, wyd. Świat Książki, Warszawa 2004, s. 21, 135-141.
 

Koniecznie zobacz