Sadzonki czarnego bzu - co warto o nich wiedzieć? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Sadzonki czarnego bzu - co warto o nich wiedzieć? Zobacz!

3,5/5 (345 ocen)

Czarny bez, zwany również bzem pospolitym, to nieduży krzew lub drzewo występujące na terenie całego kraju. Jest rozsiewny przez ptaki, dzięki czemu często występuje na polach i nieużytkach, a także w lasach. Nie zachowuje się jednak jak typowy chwast – ma ozdobne kwiaty i malowniczy pokrój, wydziela charakterystyczny zapach, a jego owoce odznaczają się leczniczymi właściwościami.

Dodatkowo jest niewymagający w uprawie i szybko rośnie, a jego krzew tworzy efektowne białe baldachy o walorach dekoracyjnych. Nie trzeba więc szczególnie przekonywać do uprawy bzu, zwłaszcza jego uszlachetnionych odmian, tak użytecznych w domowej apteczce. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach czarnego bzu.


Jakie sadzonki kupić?


Wszystkie sadzonki bzu czarnego powinny mieć etykiety potwierdzające, że otrzymano je z rozmnażania wegetatywnego, bo tylko takie powtarzają cechy rośliny matecznej. Krzewy czarnego bzu powinny mieć wysokość ok. 60-80 cm i posiadać dobrze rozwinięty system korzeniowy. Koniecznie muszą one być zdrowe, wolne od chorób i szkodników.


Rodzaje sadzonek bzu


W sprzedaży w szkółkach oraz sklepach ogrodniczych znajdują się sadzonki czarnego bzu o odkrytych korzeniach oraz sadzonki doniczkowe. Jesienią do pierwszych przymrozków dostępne są młode krzewy z odkrytym systemem korzeniowym, które należy odpowiednio zabezpieczyć podczas transportu i sadzić bezpośrednio po zakupie. Przez cały okres wegetacyjny są natomiast dostępne sadzonki w pojemnikach lub doniczkach.


Kiedy sadzić sadzonki?


Krzewy czarnego bzu o odkrytych korzeniach można sadzić na miejsce stałe zarówno w terminie wiosennym, jak i jesiennym, bezpośrednio po ich zakupie w szkółce. Zaś sadzonki w pojemniku można sadzić przez cały okres wegetacyjny rośliny.


Gdzie sadzić sadzonki?


Czarny bez nie ma wygórowanych wymagań glebowych, potrzebuje jedynie gleby o odczynie zasadowym. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, zasobnych w wapń i związki azotowe, można go jednak sadzić nawet na piaszczystych, jednak wtedy trzeba go często podlewać, by się dobrze ukorzenił. Dobrze rośnie na miejscach podmokłych, a nawet bagiennych.

Wszystkie jego odmiany są wyjątkowo wytrzymałe, nie straszna mu susza ani spaliny czy zanieczyszczenia powietrza, dlatego często jest sadzony w przestrzeni miejskiej. Jest mrozoodporny, ale najlepiej sadzić go na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Czarny bez bywa również sadzony na działkach przy kompostowniku, nie tylko w celach dekoracyjnych, ponieważ wydziela olejki lotne, które niwelują zapachy. Mówi się, że bez jest gatunkiem pionierskim, ponieważ rośnie wszędzie tam, gdzie nie urośnie żadna inna roślina.


Jak sadzić sadzonki?


Pod jeden krzew bzu należy przeznaczyć ok. 4-6 m2 działki. Sadzi się go w przygotowanym wcześniej dołku ok. 5-7 cm głębiej niż rósł w szkółce. Zalecana odległość między krzewami powinna wynosić 2-2,5 m w rzędzie i 4-5 m między rzędami. Do silnego wzrostu roślina wymaga obfitego i regularnego podlewania, dzięki czemu w pierwszym roku po posadzeniu krzew powinien osiągnąć wysokość 1,2 m.


Rozmnażanie sadzonek


W uprawie amatorskiej bez najczęściej rozmnaża się dwoma metodami: poprzez sadzonki zdrewniałe lub sadzonki zielne. Sadzonki zdrewniałe o długości ok. 30 cm, obejmujące dwa węzły, czyli miejsca z pąkami, ścina się od późnej jesieni do grudnia, a następnie zawija w folię i przechowuje w lodówce aż do wiosny. Następnie sadzi się je w szkółce lub na miejscu stałym w odległości 20-30 cm, umieszczając prawie całe w ziemi, tak by wystawały tylko dwa oczka. Glebę należy dobrze docisnąć. Jeśli sadzonki rosną w szkółce, na miejsce stałe przesadza się je jesienią następnego roku.

Natomiast sadzonki zielne ścina się późnym latem, zazwyczaj w drugiej połowie czerwca, również pozostawiając na nich dwa węzły. Wybiera się na nie jednoroczne pędy średniej grubości, z których ucina się wierzchołek i usuwa dolne liście. Następnie dolny węzeł zagłębia się w mieszance piasku z torfem, a skrzynkę z sadzonkami okrywa folią i pozostawia w półcieniu w ogrodzie. Zamiast skrzynki można użyć również miniszklarenki. Należy pamiętać, by zraszać rośliny i stopniowo na coraz dłużej odkrywać folię i je wietrzyć. Tą metodą do jesieni można otrzymać dobrze ukorzenione krzewy, które można posadzić na miejsce stałe.


Ceny sadzonek


Przykładowa cena sadzonek bzu czarnego:

Bez czarny – 5-8 zł, za sadzonkę gruntową o wysokości 60-80 cm
Bez czarny – 10-14 zł, za sadzonkę doniczkową o wysokości 60-80 cm czytaj dalej...

Koniecznie zobacz