Jakie sadzonki magnolii są najlepsze? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki magnolii są najlepsze? Podpowiadamy!

3,4/5 (233 ocen)

Magnolia to jeden z najpiękniejszych krzewów, a jednocześnie nieomylny zwiastun wiosny. Kwitnie od wiosny do wczesnej jesieni, a jej duże, barwne kwiaty wydzielają przyjemny zapach. W Polsce uprawiane są dwa główne gatunki magnolii: zimozielone z kwiatami pojawiającymi się od czerwca do sierpnia, oraz zrzucające liście na zimę, kwitnące na początku wiosny.

Roślina nie ma dużych wymagań odnośnie do gleby i warunków klimatycznych, wymaga jednak naszej opieki przez cały rok. Warto poświęcić jej swój czas, ponieważ hojnie wynagradza to swoim dekoracyjnym wyglądem. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji o sadzonkach magnolii.


Jakie sadzonki magnolii kupić?


Rozmnażanie magnolii nie należy do najprostszych, dlatego zaleca się kupować jej sadzonki w wyspecjalizowanych szkółkach i sklepach ogrodniczych, w których mamy szeroki wybór gatunków i odmian krzewów. Rośliny powinny mieć ładnie uformowaną koronę z minimum 3 pędami o długości 25 cm oraz silny system korzeniowy. Magnolia posiada kruche i wrażliwe korzenie, dlatego kupując sadzonki z bryłą korzeniową należy zwrócić szczególną uwagę, na ich stan, a także odpowiednio je zabezpieczyć na czas podróży. Każdy krzew powinien mieć etykietę potwierdzającą nazwę gatunku i odmiany.


Rodzaje sadzonek magnolii


W sprzedaży dostępne są zarówno sadzonki magnolii z bryłą korzeniowa, jak i sadzonki w doniczkach. Zaleca się kupować rośliny w pojemnikach, ponieważ można posadzić je niemal w każdej chwili, a także lepiej się przyjmują, bo ich korzenie nie są narażone na złamanie czy przesuszenie.  


Gdzie sadzić sadzonki?


Większość gatunków nie ma dużych wymagań, tyko nieliczne są dość delikatne. Magnolia najlepiej rośnie na glebach próchnicznych i przepuszczalnych. Odmiany o sezonowych liściach wymagają gleby lekkiej, kwaśnej lub obojętnej, natomiast odmiany o zimozielonych liściach potrzebują gleby cięższej, o zasadowym odczynie. Magnolia toleruje glebę zawierającą ślady wapnia. Krzewy wymagają zacisznych, dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru stanowisk. Nie lubią miejsc zacienionych, na których słabo rośną i kwitną, nie ukazując pełni swoich możliwości.

Magnolia posiada dość kruche i wrażliwe na uszkodzenia korzenie. W mroźne zimy mogą przemarzać, jednak wiosną roślina bardzo dobrze regeneruje wszystkie uszkodzenia mrozowe. Ponadto jej system korzeniowy jest płytki, dlatego niewskazane jest przesadzanie magnolii po posadzeniu. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem miejsca, tak by miała odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Magnolia piękne wygląda, kiedy pnie się do murze. Może rosnąć pojedynczo, w grupie lub w szpalerze.


Kiedy sadzić sadzonki?


Magnolie z bryłą korzeniową można sadzić na wiosnę, w marcu i kwietniu, a także na początku lata. Najlepszym okresem jest wiosna, ponieważ roślina ma wtedy cały sezon na dobre przyjęcie się na stanowisku. Natomiast magnolie w pojemniku można sadzić od kwietnia do wczesnej jesieni, jednak nie później, gdyż rośliny muszą się dobrze ukorzenić przed nadejściem jesiennych przymrozków. Najczęściej przyjmuje się regułę, że gatunki o zimozielonych liściach sadzi się na przedwiośniu, w lutym i marcu, natomiast gatunki o liściach opadających na zimę sadzi się jesienią, od października do listopada.


Jak sadzić sadzonki?


Przed posadzeniem wykopuje się dół o długości, szerokości i głębokości trochę większej niż bryła korzeniowa z ziemią. Następnie należy ostrożnie wyjąć magnolię z donicy, nie rozluźniając systemu korzeniowego, i umieścić w dołku na taką głębokość, na jaką rosły w szkółce lub w pojemniku. Następnie obsypuje się ich korzenie pulchną ziemią i zasypuje ziemią, lekko uciskając. Ważne, by nie uciskać ziemi zbyt mocno, ponieważ może to uszkodzić korzenie i w rezultacie doprowadzić do ich gnicia i uschnięcia rośliny. Bezpośrednio po posadzeniu należy wokół rośliny wysypać ściółkę, najlepiej z sosnowej kory o grubości 20 cm i średnicy 1-2 cm, lub torf i obficie podlać krzewy, co pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność gleby.


Rozmnażanie sadzonek magnolii


Magnolię można rozmnażać zarówno generatywnie przez wysiew nasion, jak i wegetatywnie poprzez sadzonki półzdrewniałe z piętką, odkłady lub szczepienie za korę. Siew nasion jest najmniej popularną metodą otrzymania sadzonek, ponieważ kwitnienie otrzymanych w ten sposób roślin następuje bardzo późno – po 3, a czasem nawet po 30 latach. W uprawie amatorskiej najczęściej rozmnaża się magnolię wczesną wiosną przez odkłady. Niestety otrzymane w ten sposób rośliny ukorzeniają się bardzo długo, nawet do 2 lat. Z tego samego powodu nie zaleca się też rozmnażania przez sadzonki półzdrewniałe z piętką. Ukorzeniają się one jeszcze dłużej, a często zdarza się, że wcale nie wypuszczają korzeni.

Zalecaną metodą rozmnażania jest sadzonkowanie, które pozwala na szybsze uzyskanie większej liczby młodych roślin. Pod koniec lata odcina się wierzchołki pędów o długości 8-10 cm, a następnie usuwa część liści u ich podstawy. Pędy zanurza się w ukorzeniaczu i sadzi do inspektu w podłoże będące mieszanką torfu i piasku. Po posadzeniu należy podlać roślinę i przykryć przezroczystą folią. Pozostawiamy ją na całą zimę, pamiętając o tym, by ziemia była stale wilgotna. Wiosną, gdy minie zagrożenie przymrozami, należy przesadzić rośliny na miejsce stałe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz