Winobluszcz zaroślowy - sadzenie, uprawa, cięcie, rozmnażanie i choroby

Jesteś tutaj:

Winobluszcz zaroślowy - sadzenie, uprawa, cięcie, rozmnażanie i choroby

3,5/5 (241 ocen)

Winobluszcz zaroślowy to łatwe w uprawie, szybko rozrastające się pnącze, które może posłużyć nam do osłonięcia mało dekoracyjnych elementów ogrodu. Ta długowieczna roślina ma małe wymaganie siedliskowe i pielęgnacyjne, a jej zmieniające kolor liście cieszą oko od wiosny do późnej jesieni.


Opis


Winobluszcze wywodzą się z Ameryki Północnej i Wschodniej Azji. Część z tych odpornych pnączy wytwarza tarczki czepne, innym do wspinania się służą wąsy. Winobluszcz zaroślowy (Parthenocissus inserata) należy do drugiej grupy. Jego rozgałęzienia są pozbawione przylg, dlatego musi rosnąć przy podpórkach. Jasnozielone, pięciolistkowe liście tego pnącza jesienią zmieniają barwę na karmazynową, a przed zimą opadają. Kwiaty są małe, niemal niewidoczne i nie pełnią funkcji dekoracyjnej.


Wymagania


Winobluszcz zaroślowy dobrze znosi cień i niedostatki wody. Najbujniej rośnie w słońcu i w lekkim cieniu, na dość żyznej, wilgotnej glebie, ale poradzi sobie również na podłożu bardziej piaszczystym. Wykazuje dużą odporność na mróz.


Sadzenie


Winobluszcz zaroślowy możemy sadzić przez cały sezon, kiedy nie występują przymrozki. W przypadku roślin nie posiadających bryły korzeniowej nie należy robić tego latem, ponieważ odkryte korzenie są wrażliwe na przesuszenie.

Pnącze wymaga podpory, na której będzie mogło zaczepiać wąsy. Łatwo pnie się po siatce. Jeśli sadzimy winobluszcz pod innym rodzajem ogrodzenia, warto je odpowiednio przygotować. W tym celu montujemy na słupach metalowe haczyki bądź wkręty z uchwytem oczkowym. Jeśli chcemy zasadzić pnącze przy ścianie, możemy zamiast wkrętów kupić specjalne uchwyty, które wbijamy w zaprawę. Rozmieszczamy je co 30 cm i przewlekamy przez nie druciki.  Następnie przygotowujemy dołek o wymiarach 60 x 60 cm, głęboki na 45 cm. Do gleby, w której sadzimy winobluszcz, warto dodać przefermentowany kompost lub obornik.

Ubijamy ziemię wokół pnącza i wbijamy po obu jego stronach tyczki, które nachylamy do ścian i mocujemy do drutów tak, by uformować wachlarz. Następnie przywiązujemy winobluszcz do tyczek i do dolnych drutów. Na koniec warto uszczknąć wierzchołki jego pędów, aby pobudzić roślinę do rozkrzewiania się.


Cięcie


Wczesną wiosną, w marcu lub w kwietniu, należy sprawdzić, czy winobluszcz nie wchodzi na rynnę lub pod dach. Pędy, które pną się w takie miejsca, należy niezwłocznie przyciąć. Cięcie prześwietlające natomiast wykonujemy latem. Stare, zdrewniałe pędy usuwamy tuż przy ziemi, by zrobić miejsce dla młodych odrostów. Przycięty krzew ponownie przyczepiamy do podpórki. Regularnie sprawdzamy, czy któryś z pędów nie usycha. Jeśli zauważymy oznaki choroby, należy porażony fragment wyciąć natychmiast, by infekcja nie rozprzestrzeniła się na całą roślinę.

Winobluszcz zaroślowy jesienią

Winobluszcz zaroślowy jesienią


Rozmnażanie


Winobluszcz zaroślowy rozmnażamy latem i jesienią. Latem możemy pobierać sadzonki zielne, które sadzimy w pojemnikach z ziemią ogrodową lub mieszanką torfu i piasku. Należy wybierać sadzonki o długości min. 15 cm, posiadające przynajmniej dwa węzły liściowe. Upewnijmy się, że roślina, którą chcemy rozmnażać, jest nasycona wodą. Przesuszone pędy nie wytworzą korzeni. Największe szanse na rozwój systemu korzeniowego mają te rośliny, które są hodowane w mnożarkach. Stosując tę metodę zapewnimy im stałą temperaturę (13°-16°C) oraz optymalną wilgotność powietrza i podłoża.

Jesienią rozmnażamy winobluszcz zaroślowy przez sadzonki zdrewniałe i odkłady. Ta pierwsza metoda jest bardziej pracochłonna. Z rośliny matecznej pobieramy długie na ok. 25 cm fragmenty pędów, które sadzimy w zacisznym miejscu, w rowku wypełnionym żyzną glebą z domieszką piasku. Ponad powierzchnię podłoża powinien wystawać tylko górny pąk. Zimą dbamy, by mróz nie rozluźnił ziemi – należy ją regularnie ubijać. Latem pielimy i systematycznie nawadniamy naszą szkółkę. Pnącza powinny ukorzenić się po roku lub dwóch latach.

Jeśli nasz winobluszcz wytworzył długie pędy jednoroczne, możemy zrobić z nich odkłady. W tym celu spulchniany ziemię wokół rośliny i wykopujemy dołek głęboki na ok. 8 cm. Na środkowej części pędu wybranego na odkład wykonujemy podłużne cięcie. Fragment ten umieszczamy w zagłębieniu i wyginamy pod kątem prostym. Można przymocować go do ziemi za pomocą nierdzewnego drutu, wygiętego w podkowę. Następnie zasypujemy dołek żyznym podłożem, a górną część pędu przywiązujemy do tyczki. Po roku odkład powinien być już ukorzeniony. Możemy go wtedy odciąć i przesadzić w inne miejsce. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz