Winobluszcz pięciolistkowy (dzikie wino) - sadzenie, uprawa i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Winobluszcz pięciolistkowy (dzikie wino) - sadzenie, uprawa i rozmnażanie

3,4/5 (1091 ocen)

Winobluszcz pięciolistkowy to odporne na mróz, bujne  pnącze, które upiększa ogród zarówno latem, jak i jesienią. Doskonale nadaje się do zasłonięcia płotu lub ściany garażu, gdyż w przeciwieństwie do bluszczu nie niszczy muru. Można hodować je również na balkonie.


Opis


Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), zwany też dzikim winem, jest długowiecznym, silnie rozrastającym się pnączem. Nadaje się do sadzenia przy drzewach, murach, pergolach i ogrodzeniach (również lekkich). Przy ścianie dorasta nawet do 20 m wysokości. Drobne kwiaty i owoce w postaci granatowoczarnych jagód są niewielkie i mało widoczne. Dłoniaste liście dzikiego wina mogą dorastać do 10 cm długości. Składają się z 3-5 piłkowanych listków. Jesienią pięknie się przebarwiają i z barwy ciemnozielonej przechodzą w jaskrawą czerwień. Czerwone są również młode pędy tej rośliny.  Z czasem stają się zielone, a po kilku latach ich kora szarzeje. Z pędów wyrastają wąsy z licznymi rozgałęzieniami, zakończonymi tarczkami czepnymi. Dzięki nim winobluszcz pięciolistkowy jest w stanie piąć się po korze drzewa i po murze bez podpórek. Zimą dzikie wino traci liście.

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)Odmiany

 

  • Murorum” – przedstawiciele tej odmiany wykształcają silne tarczki czepne, dzięki którym dobrze wspinają się nawet po gładkich powierzchniach;
  • Engelmanii” – tworzy węższe liście, przybierające jesienią ciemniejszy, brązowoczerwony kolor. Liście tej odmiany rosną na dłuższych ogonkach, przez co tworzą mniej szczelną okrywę. Cienkie pędy zwijają się w girlandy;
  • Virginia Creeper” – odmiana przeznaczona do uprawy jako roślina okrywowa.

Winobluszcz pięciolistkowy


Wymagania


Winobluszcz pięciolistkowy najlepiej czuje się w słońcu lub w półcieniu. Nie ma dużych wymagań w zakresie gleby. Rośnie nawet na podłożu ubogim i wytrzymuje suszę. Jest całkowicie mrozoodporny.


Sadzenie


Młode rośliny sadzimy w pewnej odległości od muru (ok. 30 cm), by gzyms nie osłaniał ich od deszczu. Ziemię, którą dosypujemy do dołka, warto wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem lub obornikiem. Winobluszcz pięciolistkowy nie potrzebuje podpórki, ale w początkowym okresie wzrostu można go wspomóc, umieszczając między rośliną a ścianą plastikową siatkę o dużych oczkach. Pierwsze pędy zaczepiamy ręcznie, kolejne będą piąć się samodzielnie.

Nasze pnącze możemy posadzić również na balkonie. Najlepiej uprawiać je w specjalnie do tego celu przygotowanym drewnianym pojemniku, ocieplonym styropianem. Styropian przykrywamy folią, na którą wysypujemy grubą (ok. 10 cm) warstwę drenażu. Na żwir warto położyć geowłókninę. Winobluszcz sadzimy w ziemi ogrodowej, wymieszanej z torfem i kompostem. Dobrym posunięciem jest zakopanie w podłożu rurki perforowanej, która ułatwi korzeniom dostęp do tlenu, a nam podlewanie. Powierzchnię ziemi warto wyłożyć białym żwirem, by ochronić ją przed działaniem słońca.

Winobluszcz pięciolistkowy szybko rozrośnie się na murze, tworząc zaciszny zakątek. Pnącze nie tylko ożywia ścianę domu soczystą zielenią swoich liści, lecz również chroni ją przed nagrzewaniem się w czasie upałów.

Winobluszcz pięciolistkowy


Cięcie


Cięcie winobluszczu pięciolistkowego wykonujemy wiosną i latem. Już w marcu należy sprawdzić, czy pnącze nie zajmuje rynny i nie wchodzi pod dach. Pędy sięgające takich miejsc należy usunąć. Jeśli chcemy prześwietlić roślinę albo ograniczyć jej rozrost, przycinamy ją latem. Winobluszcz pięciolistkowy możemy ciąć bezpośrednio przy murze, bez odczepiania pędów. Stare i uschnięte fragmenty pnącza odcinamy tuż przy ziemi.

Winobluszcz pięciolistkowy - dzikie wino


Rozmnażanie


Winobluszcz pięciolistkowy rozmnażamy przez sadzonki z pędów zdrewniałych i półzdrewniałych oraz przez odkłady.
Sadzonki z pędów zdrewniałych pobieramy jesienią. Wybieramy grube i zdrowe fragmenty, które odcinamy tuż przy pędzie głównym. Uzyskane w ten sposób sadzonki powinny mieć 25-30 cm długości. Usuwamy ich wierzchołki i umieszczamy rośliny w doniczce z piaskiem i torfem. Zimę muszą spędzić w chłodnym pomieszczeniu. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić im takich warunków, od razu po pobraniu zadołujmy sadzonki w miejscu osłoniętym od wiatru. Szeroki na kilka centymetrów rowek o głębokości 30 cm wysypujemy piaskiem. Sadzonki zakopujemy do 2/3 ich wysokości i uklepujemy glebę. Zabieg ubijania gleby powtarzamy podczas mrozów, kiedy bryły ziemi mogą się rozluźnić. Jeśli wiosną młode rośliny wypuszczą liście, znaczy to, że udało im się wytworzyć korzenie. Latem systematycznie usuwamy chwasty i podlewamy sadzonki. Na miejsce stałe przenosimy je po roku.

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)

Sadzonki z pędów półzdrewniałych są znacznie wrażliwsze na zimno i brak wody. Sadzimy je w doniczce i nakrywamy folią, by ograniczyć parowanie. Pamiętajmy, że sadzonki powinny mieć nie więcej niż po dwie pary liści, w przeciwnym razie nadmierne parowanie wysuszy rośliny zanim wytworzą korzenie. Do osobnych doniczek przesadzamy je gdy korzenie zaczną przerastać otwory w doniczce. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz