Sadzenie orzecha włoskiego

Jesteś tutaj:

Sadzenie orzecha włoskiego

3,5/5 (124 ocen)

Orzech włoski to drzewo owocowe dorastające do 30 merów wysokości i żyjące do 30 lat. Zgodnie z szacunkami w naszym kraju rośnie ponad 1,7 mln tych drzew, a zbiory owoców sięgają 1000 ton. Można spożywać je bezpośrednio, produkuje się z nich także olej orzechowy.

Powodzenie uprawy orzechów włoskich w dużej mierze zależy od tego, czy posiadamy niezbędną wiedzę nie tylko w  zakresie pielęgnacji, ale także warunków jakich potrzebują do życia. Jednym z ogromnie ważnych czynników jest miejsce sadzenia oraz czynności związane z tym początkowym etapem uprawy. Oczywiście wiedza teoretyczna to dopiero wstęp, ponieważ by cieszyć się piękną plantacją lub nawet ozdobnym drzewkiem, wydającym smaczne owoce w ogrodzie, trzeba wskazówki wprowadzić w czyn.Wybór miejsca


Nasz chłodny klimat może sprzyjać przemarzaniu orzechów włoskich, ale zredukujemy tę opcję rezygnując z sadzenia na niskich terenach nieckowych, które mogą być zalewane i nie mają odpływu. Należy wybierać raczej tereny wyżej położone, jednakże nie wzniesienia, gdzie nasze rośliny byłyby narażone na podmuchy zimnego wiatru. Złym stanowiskiem  jest  również pobliże wód, gdzie może zbierać się wilgoć w powietrzu.

Gleba w wybranym przez nas miejscu musi być urodzajna i niezbyt sucha. Poziom wód gruntowych powinien znajdować się mniej więcej na głębokości 1,8- 2 m. Ziemia powinna być także przepuszczalna, by korzeniom nie groziło podtopienie w razie większych opadów.

PH optymalne dla orzecha włoskiego to delikatnie  kwaśne lub obojętne, kształtujące się na poziomie 6,5- 7,5. Jeżeli odczyn jest niższy, konieczne jest wapnowanie gleby, ponieważ zbyt kwaśne podłoże  sprzyja chorobom. Jeżeli posadziliśmy orzech na glebie zasadowej, konieczne będzie jej zakwaszanie nawozami potasowymi, magnezowymi lub za pomocą trocin drzew iglastych.

Przed posadzeniem plantacji ziemię warto wzbogacić obornikiem lub wcześniej zaplanować posadzenie roślin na późniejsze ich  przyoranie. Taki nawóz zielony  na przykład w postaci  facelii sprawi, że podłoże będzie miało odpowiednią ilość substancji organicznej.

Orzech włoski


Czas i sposób sadzenia


Optymalnym okresem na sadzenie orzechów, jak wynika z doświadczeń osób zajmujących się uprawą,  jest jesień. Jeżeli posadzimy je późną wiosną i zaniedbamy podlewanie, to przez zimę z całą pewnością przemarzną. W związku z tym sadzonki umieszczamy na odpowiednim stanowisku właśnie jesienią, a następnie zabezpieczamy przed zimą poprzez kopczykowanie oraz dodatkowo obkładając liśćmi, kompostem czy gałęziami drzew iglastych.

Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie drzewek wiosną, trzeba to zrobić niezwłocznie tylko jak ziemia ulegnie rozmarznięciu i po tym regularnie podlewać, Inaczej dobrze orzech się nie zakorzeni, będzie podatny na choroby, usychanie i zmarznięcie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz