Sadzenie orzecha włoskiego

Jesteś tutaj:

Sadzenie orzecha włoskiego

3,5/5 (124 ocen)

Rozstawa sadzonek jest zależna od kilku czynników, w tym od odmiany. Te słabiej rosnące można sadzić w rozstawie 8x6 metrów, a te intensywniej rozwijające się powinny mieć rozstaw ok. 10 x10 metrów.

Bezpośrednio przed sadzeniem ucina się zbyt długie czy uszkodzone korzenie. Jeżeli korzeń jest nagi, warto przez pół godziny pomoczyć go w  wodzie. Ten z bryłą ziemi wymaga takiego przygotowania jedynie wtedy, kiedy jest ona przesuszona. Wykopujemy dołek nieco większy niż korzeń i po usypaniu na jego dnie kopczyka, wkładamy drzewko. Nie udeptujemy ziemi, lecz podlewamy ją. Nie sadzimy również naszego drzewka głębiej niż rosło w szkółce.

Orzech włoski


Dalsze zabiegi


W kolejnych latach po posadzeniu, drzewka będą potrzebowały palikowania. Do przywiązania sadzonki do palika nigdy nie używa się sznurka, lecz np. miękkiej pończochy lub podobnego materiału. Od razu po posadzeniu możemy zabezpieczyć drzewka przez zwierzyną. Zniszczeniom dokonanym przez zwierzynę zapobiegną osłonki  zakupione  bezpośrednio dla każdego drzewka lub ogrodzenie całego nasadzenia. Uszkodzeniom spowodowanym zbyt mocnym promieniowaniem słońca w zimie zapobiegniemy malując drzewka na biało.

Prawidłowy wybór miejsca sadzenia oraz przebieg tego procesu ma znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy zakładamy uprawę która ma przynieść plony przeznaczone na sprzedaż. Jeżeli nasza inwestycja ma przynieść zysk, nie wolno zbagatelizować żadnej ze wskazówek.

Marta Niegierewicz
 


Koniecznie zobacz