Sadzenie drzew

Jesteś tutaj:

Sadzenie drzew

3,2/5 (32 ocen)
W sąsiedztwie drzew o podobnych wymaganiach glebowych oraz stanowiskowych

Na przykład w przypadku drzew, które się wzajemnie zapylają dobrze jest posadzić koło siebie dwie różne odmiany.  Poza tym, chociażby ze względu na porządek w ogrodzie drzewa owocowe sadzimy koło siebie a ozdobne typu świerk, lipa  w rzędach przy ogrodzeniu, ponieważ rolą tych roślin jest osłanianie nas od  wścibskich spojrzeń sąsiadów. Nie stosujemy sadzenia na przemiennego na przykład tuja jabłoń, dlatego, że poza złymi wrażeniami estetycznymi wpłynęłoby to niekorzystnie na rozwój tych roślin. Chociażby ze względu na różnice w wymaganiach glebowych tych roślin.

Tak żeby nie szkodziły innym roślinom

Od pokoleń wiadomo, że nie wolno  sadzić drzewek owocowych oraz warzyw w towarzystwie  iglaków, które   zakwaszają glebę  w swoim otoczeniu.

Jeżeli nie sadzimy drzewa od razu po zakupie, to ……

Często zdarza się tak, że kupiliśmy drzewo i nie możemy go od razu po przywiezieniu do domu posadzić w ogrodzie. Musimy go przez pewien czas jakoś przechować. Na pewno taka roślina nie powinna stać na słońcu, tylko w cieniu. Jednak trzeba wybrać też takie stanowisko, które uchroni drzewko przed zmarznięciem wywołanym silnymi podmuchami wiatru czy po prostu chłodem.  Przechowywaną roślinę należy, również dobrze podlać oraz postawić tak, aby się nie przewróciła i nie przeszkadzała  nam przy wykonywaniu codziennych czynności.

Przesadzanie drzewa

Przesadzanie drzewa

Sadzenie drzew owocowych


Drzewa owocowe sadzimy jesienią. Możemy to robić  nawet do pierwszych przymrozków. Jesienne sadzenie pozwoli  drzewom dobrze rozwinąć system korzeniowy przed nastaniem wiosny. Jednak z powodu możliwości zmarznięcia roślin zimą, drzewa bardziej wrażliwe na mróz takie jak brzoskwinie czy morele sadzimy wiosną.

Jabłonie, grusze i śliwy sadzimy we wrześniu. Drzewa owocowe powinno się sadzić w dołkach, które mają wielkość przynajmniej metr na metr oraz głębokość około czterdziestu  centymetrów. Ziemię, którą wrzucimy do dołka pod korzenie i na korzenie warto zmieszać z kompostem. Jak już przykryjemy korzenie ziemią to warto podlać drzewo solidnie wodą.

Należy uważać przy sadzeniu drzew, żeby nie posadzić  ich za gęsto. Rośliny sadzimy tak, aby pozostawić wokół każdej z nich tyle  miejsca, aby mogły się swobodnie rozrastać zarówno po bokach, jak i w górę.


Właściwa pielęgnacja drzew


Posadzone na jesieni drzewa  powinniśmy zabezpieczyć przed przemarznięciem zimą, okrywając je liśćmi lub gałązkami świerkowymi. Można też obsypać drzewo ziemią, aby zapewnić jego korzeniom dodatkowe ciepło.

Młode drzewa powinno się regularnie podlewać i odchwaszczać ziemię wokół nich. Starsze drzewa podlewa się tylko i wyłącznie w okresie suszy.

Drzew nie nawozi się w pierwszym roku po posadzeniu. Roślin nie nawozi się również jesienią i zimą.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz