
- 1/3
- Następne
Nadmiernie zagęszczona korona jest również podatna na choroby pochodzenia grzybowego. Prześwietlanie drzew w pełni owocowania polega na usuwaniu „wilków”, pędów wyrastających pod kątem ostrym lub krzyżujących się z innymi, a także gałęzi chorych, starych i uszkodzonych.
Prześwietlając starsze drzewa jabłoni, można pozostawić na ich szczycie jeden silny pęd jednoroczny, który po zaowocowaniu w kolejnym roku, należy usunąć, zastępując go następnym pędem. Taki zabieg ograniczy powstawanie zbyt dużej ilości wilków na szczycie korony.
Cięcie starego drzewa jabłoni
Cięcie odmładzające
Jeśli posiadamy w ogrodzie dojrzałą jabłoń, która nie była przycinana przez kilka lat, należy wykonać na drzewie cięcie odmładzające. Polega ono na przywróceniu właściwego kształtu koronie oraz jej prześwietleniu i pobudzeniu do wydawania większej ilości owoconośnych krótkopędów. Zabieg wykonuje się podobnie jak prześwietlanie, z tą różnicą, że wyrośnięte gałęzie i przerośnięty przewodnik, wymagają zwykle silniejszego cięcia, niż w przypadku młodych, systematycznie przycinanych drzewek. Często zdarza się, że konary należy skrócić nawet o 1/3, dlatego zabieg lepiej jest rozłożyć na dwa lata.
Terminy cięcia
Najlepszym terminem na przeprowadzenie cięcia jest bardzo wczesna wiosna (II-IV). Jeśli jednak zima się przedłuża, a ryzyko wystąpienia przymrozków (np. -10°C) jest wysokie, zabieg należy wykonać dopiero w drugiej połowie III lub w IV, gdyż w przeciwnym razie mróz mógłby poważnie uszkodzić osłabione cięciem drzewa.
U owocujących jabłoni można również przeprowadzić dodatkowe cięcie letnie (k.VI- p. IX), mające na celu poprawę jakości owoców. W tym czasie wycina się część silnych pędów tegorocznych, a resztę skraca tak, aby wytworzyły paki kwiatowe na rok następny.
Wykonując powyższe zabiegi, należy zawsze pamiętać, aby duże rany powstałe na skutek cięcia, posmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjna z dodatkiem środka przeciwgrzybicznego, co zapobiegnie ewentualnym infekcjom.
Autor: Katarzyna Józefowicz