Cięcie jabłoni - po posadzeniu, formujące, prześwietlające i odmładzające

Jesteś tutaj:

Cięcie jabłoni - po posadzeniu, formujące, prześwietlające i odmładzające

3,4/5 (139 ocen)

Nadmiernie zagęszczona korona jest również podatna na choroby pochodzenia grzybowego. Prześwietlanie drzew w pełni owocowania polega na usuwaniu „wilków”, pędów wyrastających pod kątem ostrym lub krzyżujących się z innymi, a także gałęzi chorych, starych i uszkodzonych.

Prześwietlając starsze drzewa jabłoni, można pozostawić na ich szczycie jeden silny pęd jednoroczny, który po zaowocowaniu w kolejnym roku, należy usunąć, zastępując go następnym pędem. Taki zabieg ograniczy powstawanie zbyt dużej ilości wilków na szczycie korony.

Cięcie starego drzewa jabłoni

Cięcie starego drzewa jabłoni

Cięcie odmładzające


Jeśli posiadamy w ogrodzie dojrzałą jabłoń, która nie była przycinana przez kilka lat, należy wykonać na drzewie cięcie odmładzające. Polega ono na przywróceniu właściwego kształtu koronie oraz jej prześwietleniu i pobudzeniu do wydawania większej ilości owoconośnych krótkopędów. Zabieg wykonuje się podobnie jak prześwietlanie, z tą różnicą, że wyrośnięte gałęzie i przerośnięty przewodnik, wymagają zwykle silniejszego cięcia, niż w przypadku młodych, systematycznie przycinanych drzewek. Często zdarza się, że konary należy skrócić nawet o 1/3, dlatego zabieg lepiej jest rozłożyć na dwa lata.

Terminy cięcia


Najlepszym terminem na przeprowadzenie cięcia jest bardzo wczesna wiosna (II-IV). Jeśli jednak zima się przedłuża, a ryzyko wystąpienia przymrozków (np. -10°C)  jest wysokie, zabieg należy wykonać dopiero w drugiej połowie III lub w IV, gdyż w przeciwnym razie mróz mógłby poważnie uszkodzić osłabione cięciem drzewa.

U owocujących jabłoni można również przeprowadzić dodatkowe cięcie letnie (k.VI- p. IX), mające na celu poprawę jakości owoców. W tym czasie wycina się część silnych pędów tegorocznych, a resztę skraca tak, aby wytworzyły paki kwiatowe na rok następny.

Wykonując powyższe zabiegi, należy zawsze pamiętać, aby duże rany powstałe na skutek cięcia, posmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjna z dodatkiem środka przeciwgrzybicznego, co zapobiegnie ewentualnym infekcjom.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz