Świdośliwa - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Świdośliwa - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,4/5 (671 ocen)

Choroby i szkodniki


Świdośliwa nie jest gatunkiem szczególnie podatnym na zagrożenia ze strony chorób i szkodników, jednak czasami mogą ją zaatakować np. zmieniki, zwójki świdośliwowe, owocnice, przędziorki lub kwieciak jabłkowiec, a na liściach mogą pojawić się choroby grzybowe np. rdza lub brunatna plamistość. Niekiedy może też wystąpić choroba bakteryjna – zaraza ogniowa. Owoce są również przysmakiem ptaków.

Kwitnąca świdośliwa

Kwitnąca świdośliwa


Rozmnażanie


Świdośliwę można rozmnażać na kilka sposobów. Dobre wyniki daje wysiew nasion (niezwłocznie po zbiorze lub po stratyfikacji wczesną wiosną -III), jednak uzyskane tą drogą potomstwo może mocno różnić się od rodziców, dlatego częściej świdośliwę rozmnaża się wegetatywnie. Wiele odmian daje liczne odrosty korzeniowe, które łatwo jest pobrać i od razu posadzić na docelowym stanowisku. Dobre rezultaty daje też rozmnażanie roślin przez odkłady (ziemne: pędy przygina się wiosną do podłoża i obsypuje ziemią oraz powietrzne: odpowiednio nacięte pędy obwiązuje się wilgotnym torfem oraz folią). Rzadziej wykorzystuje się rozmnażanie przez sadzonki zielne, pobierane i ukorzeniane latem. W szkółkach do rozmnażania odmian wykorzystuje się natomiast szczepienie.

Świdośliwa

Świdośliwa


Zastosowanie


Świdośliwa to bardzo wdzięczna roślina, którą można posadzić jako soliter, tworzyć z niej jednogatunkowe grupy lub komponować z innymi krzewami ozdobnymi, szczególnie kwitnącymi o podobnej porze roku. Ze względu na tendencję do wydawania odrostów, świdośliwa może być też wykorzystywana do tworzenia żywopłotów oraz szpalerów, a także sadzona w parkach oraz na terenach zieleni miejskiej.

Należy też pamiętać, że roślina posiada niemałe walory użytkowe, w postaci bardzo smacznych, słodkich i wartościowych owoców, bogatych w antocyjany, witaminy (głównie z grupy B oraz wit. A i C), błonnik, związki mineralne (w tym wapń, potas, kobalt i miedź) oraz cukry i kwasy owocowe. Owoce mogą być spożywane na surowo lub wykorzystywane do przygotowywania dżemów, galaretek, soków.

Świdośliwa

Świdośliwa

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz