Uprawa gruszy - cenne porady

Jesteś tutaj:

Uprawa gruszy - cenne porady

3,4/5 (132 ocen)
Przycinanie grusz

Przycinanie grusz składa się z kilku podstawowych etapów. Najpierw przycinamy gruszę tuż po zasadzeniu – przycinamy pień przewodnika i wybieramy pięć głównych konarów, które będą stanowiły szkielet drzewa. W kolejnych latach formuję się koronę i wykonuje się cięcie prześwietlające.  Usuwa się rozrośnięte  i zagęszczone pędy boczne, nadmiar krótkopędów oraz połamane suche pędy. Tego typu zabiegi wykonujemy zawsze wczesną wiosną. Latem usuwa się pędy wyrastające pionowo do środka korony; są to tzw. wilki. Podczas przycinania należy pamiętać, żeby nie naruszać dolnej części korony, ponieważ mogłoby zachwiać równowagę drzewa i konstrukcję całego szkieletu. Nie usuwa się również młodych wygiętych gałązek, ponieważ to one dadzą w przyszłości owoce.

Zbiór i przechowywanie

Gruszki odmian wczesnych zrywa się na kilka dni przed osiągnięciem dojrzałości, natomiast owoce odmian jesiennych zrywa się w pełni dojrzałe (na początku października). Pamiętajmy, żeby owoce zrywać wraz z ogonkiem. Gruszki przechowuje się w ciemnym pomieszczeniu o niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności. Pomieszczenie należy od czasu do czasu wietrzyć. Owoce umieszczamy w przeznaczonych do tego słojach albo płaskich skrzynkach, wyłożonych wiórami albo tekturą. Owoce należy regularnie przeglądać i wyrzucać te zgniłe albo zaatakowane przez choroby grzybiczne.

Owoce gruszy

Owoce gruszy

Choroby i szkodniki

Zła pielęgnacja gruszy może prowadzić do różnego rodzaju chorób o podłożu grzybicznym i bakteryjnym oraz do ataku szkodników. Do najczęściej występujących chorób należy parch gruszy, który objawia się ciemnymi plamami oraz deformacją liści. Porażone liście należy usuwać i spryskać preparatem grzybobójczym np. Miedziań Extra albo Kaptan Zawiesinowy.

Kolejną niebezpieczną chorobą jest rdza gruszy. Na powierzchni liścia pojawiają się pomarańczowe plamy, a na ich spodniej stronie zgrubienia z zarodnikami. Chorobie przeciwdziała się tak samo jak w przypadku parcha gruszy.

Grusza może również zachorować na zarazę ogniową, która atakuje kwiaty, liście i pędy wierzchołkowe. Porażone części rośliny brunatnieje, a później zamierają. Należy je szybko usunąć a jeżeli wirus zdąży się znacznie rozwinąć, powinno się wyrzucić całe drzewko i je spalić. Chorobie można przeciwdziałać poprzez stosowanie fungicydów miedziowych typu Miedzian, ponieważ bakterie mają często podłoże grzybiczne.

Grusze mogą być także atakowane przez szkodniki, takie jak paciornica gruszowianka, podskórnik gruszowy, wzdymacz gruszowy, oraz miodówka gruszowa. Wymieniony insekty najczęściej wywołują szkody na liściach, a paciornica dodatkowo żeruje na związkach owoców. Szkodników pozbywamy się za pomocą specjalnych preparatów chemicznym.

Aneta Malinowska
 

Koniecznie zobacz