Kiedy i jak przycinać grusze?

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak przycinać grusze?

3,3/5 (132 ocen)

W kolejnych latach usuwa się pędy zagęszczające środkową część korony (pędy przerośnięte, krzyżujące się, niepotrzebne przyrosty) i reguluje się już pędy dolne. Wybieramy 5 dolnych konarów, które rosły równomiernie w odległości 50 cm – to one będą stanowiły podstawę korony. Resztę pędów dolnych usuwamy lub mocno przycinamy. Na pierwszym i drugim piętrze korony możemy skrócić większe gałązki, aby później wytworzyły krótkopędy owoconośne.


Narzędzia i sposób przycinania


Cięcie grusz przeprowadzamy najlepiej w okresie wczesnowiosennym albo letnim przy ładnej, suchej pogodzie. Do przycinania używamy specjalistycznego sprzętu, tj. sekatora, piłki i dobrze naostrzonych noży. Drobne gałązki przycinamy zawsze nad pąkiem, a większe gałęzie przycinamy na czop, czyli u nasady, pozostawiając kilkucentymetrowy kawałek. Nie przycinajmy delikatnych wygiętych gałązek, bo to one są owoconośne. Pędy proste i twarde nie przynoszą zwykle owoców.

Po wykonaniu cięcia za każdym razem smarujmy rany odpowiednimi preparatami z substancjami grzybobójczymi, typu Funaben 3 albo Lac Balsam. Pielęgnacja ran jest bardzo ważna, ponieważ przyspiesza gojenie i zabezpiecza roślinę przed infekcjami grzybicznymi.

Aneta Malinowska

Koniecznie zobacz