Kiedy prawidłowo przycinać drzewka owocowe? Cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Kiedy prawidłowo przycinać drzewka owocowe? Cenne wskazówki

3,3/5 (54 ocen)

Systemy cięcia letniego


Obfitemu plonowaniu służy klasyczne cięcie letnie (na krótkopędy). System ten znajduje zastosowanie w uprawie jabłoni, grusz, śliw i czereśni, które zawiązują owoce tylko na gałązkach o długości nieprzekraczającej 20 cm. Cięcie na krótkopędy polega na uszczykiwaniu wierzchołków długopędów do 2.-3. liścia. Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie w ciągu sezonu, aż do przekształcenia silnie rosnących młodych gałązek w owoconośne krótkopędy.

Niekiedy latem wykonuje się też cięcie przyspieszające dojrzewanie owoców. Zabieg taki polega na usuwaniu wilków i pędów rosnących poziomo, które nie będą w tym roku plonować, a cieniują dojrzewające owoce. Termin cięcia zależy od pory owocowania danej odmiany – zaleca się przeprowadzać je na 4 tygodnie przed planowanymi zbiorami.

Po zebraniu plonów można wykonywać również cięcia prześwietlające, odnawiające i odmładzające. Warto pamiętać przy tym, że cięcie letnie skuteczniej niż zimowe ogranicza wzrost drzew, dlatego jest polecane zwłaszcza w przypadku silnie rosnących gatunków i odmian.

Bibliografia

1. Dereń D., Wiosenne cięcie drzew, „Mój Piękny Ogród”, nr 4/2007, s. 54.
2. Dereń D., W sierpniu trzeba przyciąć, „Mój Piękny Ogród”, nr 9/2008, s. 40.
3. Gruca Z., Prześwietlanie i formowanie koron, „Działkowiec”, nr 2/2010, s. 41-43.
4. Mika A., Cięcie drzew i krzewów owocowych, Warszawa 2006, s. 39-44.
5. Wiszowaty R., Przycinamy drzewa w sadach, „Wiadomości Rolnicze”, nr 3/2014, s. 46.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz