Jak i kiedy szczepić winogrona? Technika i termin szczepienia winogron

Jesteś tutaj:

Jak i kiedy szczepić winogrona? Technika i termin szczepienia winogron

3,5/5 (779 ocen)

Szczepienie jest jedną z najwartościowszych metod rozmnażania winorośli. Nowe rośliny pozyskane w ten sposób są wytrzymalsze na niesprzyjające warunki siedliskowe niż okazy mateczne. Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić szczepienie winogron, by cieszyć się roślinami plonującymi niezawodnie i obficie.


Wybór podkładek i zrazów


Szlachetne odmiany winogron wydają doskonałe owoce, ale często nie wytrzymują polskich warunków pogodowych. Ich uprawa stanie się o wiele łatwiejsza, jeśli zostaną zaszczepione na roślinie charakteryzującej się dobrym przystosowaniem do naszego klimatu. Tego typu odmianą jest winorośl ‘Beta’ – popularny amerykański mieszaniec o drobnych i kwaśnych owocach, odporny na mróz. Pamiętajmy, że jako podkładki sprawdzą się wyłącznie jego młode, zielone pędy – również odrosty korzeniowe. Zrazy natomiast pozyskuje się ze zdrewniałych jednorocznych pędów odmian szlachetnych.


Szczepienie letnie


Optymalnym terminem przeszczepiania winorośli jest późna wiosna – od drugiej dekady maja do pierwszej dekady czerwca. W tym czasie okaz wybrany na podkładkę ma już latorośle o wystarczającej długości (30 cm) i średnicy odpowiadającej grubości zdrewniałych pędów jednorocznych.

Łozy odmian szlachetnych pobieramy jesienią. Wiążemy je w pęczki i odkładamy do skrzynki z wilgotnym piaskiem, którą umieszczamy w chłodnym pomieszczeniu, zabezpieczonym przed mrozem. Wiosną dzielimy pędy na zrazy – każdy z nich musi mieć przynajmniej jeden pąk – i odkażamy je fungicydem. Do momentu szczepienia należy przechowywać je w temperaturze 2-4°C.


Polecana metoda szczepienia letniego


Zanim przystąpimy do pracy, przez 12 godzin moczymy zrazy w letniej wodzie. Odpowiednia wilgotność zrazu i podkładki jest warunkiem udanego szczepienia, ponieważ sucha miazga nie wytworzy tkanki przyrannej, a zatem rośliny nie zrosną się i nie dojdzie do powstania systemu przewodzącego. Po wyjęciu zrazów z kąpieli przycinamy każdy z nich tuż pod pąkiem, formując klin, oraz nad pąkiem, zostawiając fragment pędu o długości 1,5-2 cm. Przycięcia wymaga również podkładka, którą skracamy do 1.-2. węzła liściowego. Następnie nacinamy ją wzdłuż i wsuwamy zraz w nowo powstałą szczelinę. Owijamy miejsce szczepienia folią, dbając, by miazga obu roślin trwale i ściśle do siebie przylegała. Ostatnim czynnikiem warunkującym powodzenie naszej operacji jest odpowiednia temperatura – miazga rozwija się przy 10-30°C.  


Szczepienie zimowe


Jeśli dysponujemy szklarnią, szczepienie winorośli możemy przeprowadzić poza okresem wegetacji. Zrazy do zimowego szczepienia odcinamy latem. Należy zadołować je w przepuszczalnym podłożu, w zacisznym zakątku ogrodu, gdzie powinny leżeć do lutego.

Podkładki pozyskujemy z półzdrewniałych lub zdrewniałych sadzonek pospolitej odmiany, ukorzenionych w doniczkach. Do szczepienia zimą nadają się też młode okazy z odsłoniętymi korzeniami. W przypadku tych ostatnich szczepy traktujemy jak sadzonki ze szkółki – po przeniesieniu na rozsadnik usuwamy ze zrazu wszystkie pąki z wyjątkiem najwyższego. Kiedy rozpocznie się wegetacja, odmianę szlachetną przycinamy i formujemy tak samo, jak jednoroczny okaz winorośli. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz