Sadzenie winogron - jak, kiedy i gdzie?

Jesteś tutaj:

Sadzenie winogron - jak, kiedy i gdzie?

3,5/5 (725 ocen)

Uprawa winorośli w ogrodzie nie jest trudna, choć pracochłonna, gdyż rośliny są silnie rosnącymi pnączami i wymagają dobrego nawożenia oraz systematycznego cięcia. Większość z nich pochodzi z łagodnego klimatu, a więc ich oczekiwania co do stanowiska uprawy też są dość szczególne. Jeśli więc chcemy doczekać się własnych, smacznych i wartościowych owoców, musimy poświęcić roślinom sporo uwagi, szczególnie na samym początku zakładania plantacji. Podstawowym warunkiem powodzenia uprawy winorośli, jest staranny wybór miejsca, zakup sadzonek dobrej jakości i odpowiedniej odmiany oraz właściwe posadzenie roślin. Pnącza mające zapewniony dobry start, w przyszłości odwdzięczą się silnym wzrostem i obfitym plonowaniem.


Wybór stanowiska


Winorośl właściwa (Vitis viniferanie) nie ma szczególnych wymagań glebowych, gdyż z powodzeniem można ją uprawiać na większości typowych gleb ogrodowych, posiadających  obojętny odczyn pH (z wyjątkiem gleb zimnych, ciężkich, mokrych i wyjątkowo suchych), jednak jej oczekiwania termiczne i świetlne są już niestety bardzo wysokie. Winorośle pochodzą z terenów, gdzie zimy są bardzo łagodne, lata ciepłe i słoneczne, a przez większą część roku nie brakuje słońca. Z tego względu ich wytrzymałość na zmienne i często trudne warunki naszego klimatu nie jest wystarczająca. Aby wiec mogły prawidłowo sie rozwijać i dawać obfite plony, muszą zostać posadzone na stanowisku bardzo ciepłym, słonecznym i osłoniętym przed zimnym wiatrem. Z niskimi temperaturami i chłodem lepiej radzą sobie przerobowe odmiany winorośli, które znacznie częściej spotyka się w naszych ogrodach, słabiej natomiast odmiany deserowe, polecane do uprawy w najcieplejszych rejonach kraju. Przy wyborze właściwej odmiany powinniśmy się więc kierować głównie jej wytrzymałością na mróz, odpornością na choroby grzybowe, siłą wzrostu oraz typem owoców (deserowe, przerobowe). W materiał do nasadzeń najlepiej zaopatrzyć się w renomowanej szkółce lub u sprawdzonego sprzedawcy, co daje największą gwarancję uzyskania zdrowych sadzonek dobrej jakości i właściwej odmiany.  


Uprawa winorośli

Uprawa winorośliTerminy i sposób sadzenia


Kiedy mamy już wybrane stanowisko i zakupione krzewy, możemy przystąpić do ich posadzenia. Z reguły najlepszym terminem do zakładania plantacji jest wczesna wiosna (III-IV –nieulistnione sadzonki doniczkowane), tuż przed ruszeniem wegetacji lub k. IV-1/2 V (sadzonki z odkrytym korzeniem). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz