Winorośl Bianca - opis, uprawa i wymagania odmiany

Jesteś tutaj:

Winorośl Bianca - opis, uprawa i wymagania odmiany

3,4/5 (174 ocen)

Węgierska winorośl ‘Bianca’ należy do grupy odmian złożonych, a więc takich, które zostały pozyskane dzięki krzyżowaniu winorośli europejskich i amerykańskich. Po pierwszych odziedziczyła przyjemny, słodki smak, po drugich zaś wysoką odporność i dzięki tym walorom szybko stała się popularną odmianą przerobową, polecaną do uprawy amatorskiej.


Opis


‘Bianca’ cechuje się silnym wzrostem, zwłaszcza na glebach zasobnych w wodę i składniki pokarmowe. Jasnozielone, błyszczące liście tej odmiany mają słabo zaznaczone klapy. Blaszki liściowe są okrągłe i lekko wygięte. Żółtozielone owoce wykształcają się w zwartych gronach średniej wielkości. W polskim klimacie pora ich dojrzewania przypada na drugą połowę września. Plenność winorośli zależy od żyzności podłoża – na glebach średniej jakości owocowanie jest umiarkowane, a na regularnie nawożonym stanowisku uzyskamy corocznie wysokie plony.


Przydatność


‘Bianca’ należy do najcenniejszych odmian przerobowych winorośli. Miąższ jagód jest bardzo słodki i aromatyczny, a jego walory smakowe stają się tym lepsze, im dłużej przetrzymamy grona na krzewach. Moszcz cechuje się wysoką zawartością cukru (w ciepłe i słoneczne lata do 22%), dzięki czemu z owoców uzyskujemy białe wino dobrej jakości, zazwyczaj bez konieczności dosładzania.


Wymagania


Uprawa gruntowa ‘Bianki’ udaje się najlepiej w południowo-zachodniej części Polski, w województwach lubuskim, dolnośląskim, opolskim oraz na południu wielkopolskiego i łódzkiego. Winorośl zaleca się sadzić w zacisznym, ciepłym zakątku ogrodu, gdzie nie będzie narażona na działanie wiatru. Pod uprawę ‘Bianki’ nie nadają się gleby suche, a jeśli nie dysponujemy podłożem dobrej jakości, warto kupić sadzonki szczepione na podkładce V. riparia x V. rupestris K-1. Przed posadzeniem roślin użyźniamy glebę obornikiem (8-10 kg/m2) lub kompostem (10-15 kg/m2), a jeśli jest kwaśna, na kilka tygodni przed nawożeniem warto ją zwapnować (25 dag CaO/m2). Pamiętajmy, że po każdym zabiegu gleba wymaga starannego przekopania.


Cięcie


Techniki prowadzenia winorośli polecane w uprawie ‘Bianki’ to pojedynczy sznur Guyota oraz sznur Casenave’a. Obie formy wymagają wyprowadzenia pnia o wysokości 0,6-0,7 m. Gotowy do cięcia formującego trzyletni krzew powinien mieć ponadto dwie grube łozy. Silniejszą z nich przywiązuje się poziomo do drutów, słabszą zaś usuwa.

Kształtując sznur Guyota zadbajmy o to, by u szczytu pnia zostawić pąk, z którego w przyszłym sezonie wyprowadzimy nową łozę – starszą przycina się wtedy na czopek zastępczy. W pierwszym roku pozwalamy wyrosnąć 2-4 latoroślom, ponieważ młodego krzewu nie należy zbytnio obciążać. W kolejnych latach cięcie przeprowadzamy w taki sposób, by na 1 m2 powierzchni uprawy zostało 6-8 pąków. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz