Begonia bulwiasta - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Begonia bulwiasta - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (442 ocen)

Bulwy dzielimy wiosną, na przełomie lutego i marca (każdy fragment powinien posiadać co najmniej jeden żywy pączek, rany zasypujemy węglem drzewnym), poczym sadzimy je w przepuszczalnym, żyznym i wilgotnym podłożu (wgłębieniem do góry), a następnie umieszczamy pojemnik w ciepłym i widnym pomieszczeniu. Gdy temperatura na zewnątrz się ustabilizuje i minie zagrożenie wystąpienia wiosennych przymrozków (druga połowa maja), rośliny możemy wynieść na balkon. Jednak ze względu na trudność przechowywania i rozmnażania begonii bulwiastych we własnym zakresie, wiosną najczęściej kupuje się gotowe sadzonki w centrach ogrodniczych lub na giełdach kwiatowych.


Choroby i szkodniki


Begonia bulwiasta nie ma zbyt wielu wrogów, choć czasem mogą ją zaatakować mszyce. Częstym problemem bywają natomiast choroby grzybowe (np. mączniaka, szarej pleśni, plamistości, zgorzeli), najczęściej atakujące rośliny uprawiane na niewłaściwym stanowisku lub źle pielęgnowane (np. zbyt intensywnie podlewane).

Begonie bulwiaste

Begonie bulwiaste


Zastosowanie


Begonia bulwiasta jest idealną rośliną do uprawy w pojemnikach. Najlepiej prezentuje się posadzona samodzielnie bądź w jednogatunkowych grupach. Odmiany zwisające powinny być uprawiane w wiszących donicach lub skrzynkach umieszczonych na samodzielnym kwietniku lub parapecie okna. Begonia może być także uprawiana w gruncie, jako element rabaty kwiatowej.

Warto wiedzieć, że begonia bulwiasta ze względu na niesymetryczny i ścięty kształt liści nazywana bywa także ukośnicą.

Wysokiej jakości cebulki - bulwy begonii kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz