Brunera wielkolistna. Przedstawiamy sekrety uprawy, rozmnażania i odmian

Jesteś tutaj:

Brunera wielkolistna. Przedstawiamy sekrety uprawy, rozmnażania i odmian

3,6/5 (666 ocen)

Rozmnażanie przez podział kłączy


Wczesną wiosną (w marcu i na początku kwietnia) bądź jesienią rozmnażamy brunerę wielkolistną przez podział kłączy, czyli pędów, które rosną pod ziemią, blisko jej powierzchni. Roślinę wykopujemy ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni. W przypadku niektórych odmian mogłoby to poskutkować wypuszczaniem zielonych, pozbawionych wzorów liści. Po wykopaniu przenosimy brunerę w zacienione miejsce i delikatnie dzielimy kłącza. Najpierw jednak warto dokładnie je umyć. Do rozmnażania nadają się te fragmenty, które wykształciły 2-3 pąki i mają silne korzenie. Odcinamy je czystym, ostrym nożem i oczyszczamy z nierówności. Natychmiast po skończonym zabiegu sadzimy rośliny w nowych miejscach. Układamy je poziomo, co 10-15 cm, i przykrywamy cienką warstwą ziemi (3-4 cm).


Rozmnażanie przez sadzonki korzeniowe


Wczesną wiosną, gdy roślina rozpoczyna wegetację, możemy przygotować sadzonki korzeniowe. W tym celu odgarniamy spod brunery ziemię, odcinamy fragment zdrowego, silnego korzenia i dzielimy go na mniejsze części.

Korzenie wiązkowe tniemy na kawałki o długości 5 cm i traktujemy jak nasiona, układając je poziomo w mieszance ziemi próchnicznej i piasku. Sadzonki przykrywamy cienką warstewką podłoża. Po pojawieniu się pędów przesadzamy małe byliny do zimnego inspektu. W maju powinny być gotowe do wysadzenia na miejsce stałe.

Korzenie mięsiste należy podzielić na odcinki o długości 10 cm. Podczas tego zabiegu koniecznie oznaczamy ich polaryzację, by nie pomylić góry sadzonki z dołem. Następnie sadzimy wydzielone fragmenty pionowo w skrzynce. Podłoże powinno być przewiewne i wilgotne, ale nigdy mokre, ponieważ sadzonki korzeniowe są podatne na gnicie. Najlepiej zastosować torf zmieszany z perlitem w stosunku 1:1. Rozwój nowych korzeni przebiega najszybciej w temperaturze 22-26°C, dlatego warto ogrzewać dno pojemnika. Gdy pojawią się pierwsze pędy, sadzonki będą wymagały dostępu światła i zasilania nawozami dolistnymi. Kiedy młode rośliny wytworzą korzenie o długości przynajmniej 2,5 cm, przesadzamy je do osobnych doniczek.


Wysiew nasion


W kwietniu możemy wysiać nasiona brunery wielkolistnej do kuwety wypełnionej wilgotnym, przepuszczalnym podłożem. Trzymamy ją pod szkłem lub folią w częściowo zacienionym miejscu, dbając by podłoże nie przesychało. Po upływie 3-6 tygodni nasiona powinny wykiełkować. Siewki pikujemy po 4-8 tygodniach, gdy mają po dwie pary prawdziwych liści. Przesadzamy je do gleby kompostowej i trzymamy w chłodnej szklarni do jesieni następnego roku, gdy będą gotowe na wysadzenie do gruntu. Pamiętajmy, że otrzymane w ten sposób rośliny mogą różnić się od okazów matecznych.


Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 78-79, 83, 86-87, 102.
2. Chochura P., Pożyteczna chemia, „Mój Piękny Ogród”, nr 4/2010, s. 84-87.
3. Choroby i szkodniki roślin, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 54-55.
4. Encyklopedia roślin ogrodowych. Aranżacje, ARTI, Warszawa 2005, s. 44-45.
5. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 1, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 84-85.
6. Kalendarz Przyrodniczy 2009, „Mój Piękny Ogród”, nr 4/2008, s. 85-87.
7. Le Page R., Retournard D., ABC rozmnażania roślin przez sadzonki, „Delta W-Z”, Warszawa 2006, s. 38.
8. Mika B., Irysy, astry i inne popularne byliny, Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 2007, s. 25.
9. Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok, Warszawa 2003, s. 58, 284.  
10. Rausch A., Leksykon Daumonta. Byliny, Warszawa 2006, s. 12-20.
11. Woźniak J., Rozmnażanie roślin, Buchmann, Warszawa 2013, s. 58-63, 68, 97.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz