- 1/6
- Następne
Nasiona wyżlinu większego są bardzo drobne, dlatego aby ułatwić sobie siew, warto wymieszać je z drobnym piaskiem i dopiero wówczas wysiać. Wysiewamy je wczesną wiosną w inspekcie bądź w zwyklej skrzynce w mieszkaniu. Wysiew rzutowy. Nie przykrywamy nasion, tylko delikatnie przyciskamy do podłoża. Siewki powinny ukazać się do trzech tygodni od wysiewu nasion. Gdy siewki osiągną kilka centymetrów, wówczas należy je przepikować np. do niewielkich doniczek. Na miejsce stałe najlepiej wysadzać je w maju w rozstawie 15-40 x 30- 40 cm zależnie od wysokości.
Na przełomie kwietnia i maja nasiona można wysiewać wprost do gruntu, ale wówczas rośliny zakwitną o wiele później.
Lwia Paszcza - Wyżlin
Choroby i szkodniki
Wyżlin nie ma wygórowanych wymagań, ale także przy jego uprawie mogą pojawić się problemy związane z porażeniem przez patogeny. Podobnie jest ze szkodnikami. Z pewnością powinniśmy uważać na rdzę wyżlinową (choroba objawiająca się czekoladowo - brunatnymi plamami na liściach, na których znajduje się skupisko zarodników; zwalczamy ją odpowiednim środkiem grzybobójczym), mączniaki (rzekomy i prawdziwy), antraknozę, plamistości, zgnilizny, a na etapie siewek na zgorzel (zgorzel może spowodować duże straty we wczesnym stadium rozwoju rośliny, a więc na etapie siwek, którym czarnieje szyjka korzeniowa i siewki przełamują się). Ze szkodników należy uważać na mszyce, skoczki (np. skoczek astrowca) oraz przędziorki.
Lwie Paszcze w różnych kolorach
Zastosowanie
Lwią paszczę ze względu na jej dekoracyjność można uprawiać zarówno w ogrodzie jak i na balkonie i tarasie. Do ogrodu wybierajmy wyższe odmiany, a na balkon niższe oraz te, charakteryzujące się bardziej płożącymi pędami. W ogrodzie wyżlin większy może wzbogacić rabaty. Kwiaty nadają się także do wazonu.
Niskie okazy można uprawiać w pojemnikach, obsadzać donice, skrzynki, misy itp.
Wyżlin daje sporo możliwości aranżacyjnych, dlatego warto częściej po niego sięgać, jako po roślinę ozdobną.
Doskonałe nasiona lwiej paszczy - wyżlinu kupisz tutaj
Grzegorz Bogucki