Serduszka - zakochane kwiaty

Jesteś tutaj:

Serduszka - zakochane kwiaty

3,4/5 (40 ocen)

Serduszka wspaniałe - kolejny przykład bardzo dekoracyjnej byliny, którą mamy możliwość uprawiać w naszych ogrodach. Pochodząca z Ameryki Północnej, charakteryzuje się purpurowymi kwiatami, zebranymi w szczytowe, zwisające grona oraz pierzastymi, bardzo oryginalnymi liśćmi. Serduszka wspaniałe osiągają do 20 - 30 cm wysokości. Doskonałym towarzystwem dla serduszek wspaniałych są np. orliki.

Serduszka kanadyjske - osiągają do około 30 cm wysokości. Już w kwietniu mogą pojawić się pierwsze kwiaty. Kwiaty w barwie białej, wyraźnie odznaczające się na tle pierzastych liści.

Serduszka - kwiaty

Serduszka - kwiaty

Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Serduszka okazała

‘Gold Heart’

Odmiana charakterystyczna ze względu na żółtą barwę liści.

Serduszka okazała

‘Alba’

Odmiana kwitnąca na biało.

Serduszka wspaniała   

‘Bountiful’

Odmiana kwitnąca na różowo.

Serduszka wspaniała

‘Alba’

Odmiana o białych kwiatach.

Serduszka piękna 

‘Aurora’

Odmiana  niska o białych kwiatach.  

Serduszka-  mieszaniec

‘Stuart Boothman’

Odmiana o liściach szarozielonych oraz karminowych  kwiatach.

Serduszka wspaniała

‘Spring Morning’

Odmiana o drobnych kwiatach w barwie różowej.

Serduszka piękna

‘Adrian Bloom’

Odmiana o wyrazistych, karminowoczerwonych kwiatach.

Serduszka- mieszaniec

‘King of Hearts’

Niska odmiana o różowych kwiatach.

 

Wymagania i uprawa


Serduszka preferują stanowiska półcieniste oraz wilgotne podłoże. Jeżeli posadzimy je na bardziej słonecznym  stanowisku, wówczas należy kontrolować wilgotność podłoża, aby było dostatecznie wilgotne.

Podłoże żyzne, próchnicze, przepuszczalne (należy unikać zalegania wody w podłożu). Preferują podłoże o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.

Przed posadzeniem uzupełnijmy podłoże dobrze przerobionym kompostem, a w kolejnych latach dokarmiajmy także nawozami organicznymi. Nie dość, że dostarczą roślinie składników mineralnych w bezpiecznej ilości, to jeszcze użyźnią podłoże wzbogacając je w tak oczekiwaną przez rośliny próchnice. Dzięki niej podłoże będzie luźne, a przy tym, dostatecznie chłonne i magazynujące zarówno wodę jak i składniki mineralne.

Serduszka z różowymi kwiatami

Serduszka z różowymi kwiatami

Czy wiesz że …

Jedna z najpopularniejszych serduszek, a więc serduszka okazała która po kwitnieniu bardzo szybko zanika, pozostawiając po sobie puste miejsce. Oczywiście przy odpowiedniej aranżacji, nie jest to żadnym problemem. Aby zakamuflować puste miejsce po Dicentra spectabilis należy posadzić ją w towarzystwie takich bylin jak np. bodziszki, orliki oraz tawułkami.  

W okresie przedłużającej się suszy rośliny wymagają uzupełniania niedoborów wody. Pamiętajmy, że  w okresie spoczynku, rośliny są szczególnie narażone na nadmiar wody. Przepuszczalne podłoże jest bardzo ważne, gdyż uchroni naszą roślinę przed zaleganiem nadmiernej ilości wody. Mokre podłoże doprowadzi do zagniwania korzeni i zmarnowania rośliny.


Sadząc rośliny, pamiętajmy o zachowaniu między nimi wystarczających odległości, zazwyczaj około 20- 30 cm.

Pomimo, że serduszka należą do roślin mrozoodpornych, to jednak młode okazy warto na okres zimy okryć. Jeżeli będziemy stosować jesienią kompost, to w zupełności on wystarczy.

Te piękne byliny nie wykazują podatności ani na choroby, ani na szkodniki.

Serduszka - kwiaty

Serduszka - kwiaty

Rozmnażanie


Serduszka możemy rozmnożyć zależnie od gatunku poprzez podział, nasiona, sadzonki oraz odrosty. Serduszka okazałe rozmnażamy przede wszystkim poprzez podział (w okresie letnim - sierpień), sadzonki (w okresie letnim możemy poprać sadzonki z pędów bocznych, które ukorzeniamy w ciepłym inspekcie), rzadziej poprzez nasiona (wysiewane jesienią).

Serduszka piękne i wspaniałe możemy rozmnożyć m.in.  poprzez podział w okresie wiosennym.

Serduszka kapturowate rozmnażamy poprzez nasiona, a także poprzez podział wiosną.

Serduszka z białymi kwiatami


Zastosowanie


Serduszka to byliny o szerokich możliwościach aranżacyjnych. Zróżnicowanie gatunkowe sprawia, że w  każdym ogrodzie możemy skorzystać z wybranego przez nas gatunku. Z pewnością sprawdzą się na rabatach bylinowych w kompozycjach
z tawułkami, orlikami, żurawkami, bodziszkami, konwaliami, brunnerami czy też z funkiami. Pięknie będą wyglądać w rozproszonym świetle pod koronami drzew, a także jako najbliższe towarzystwo krzewów. Niższe gatunki m.in. Dicentra cucullaria świetnie sprawdzają się na skalniakach.

Dodatkowo, serduszka nadają się do uprawy w pojemnikach, a Dicentra spectabilis doskonale sprawdza się jako kwiat cięty.

Nasiona serduszek okazałych do siewu kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz