Dębik ośmiopłatkowy - charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Dębik ośmiopłatkowy - charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

3,6/5 (38 ocen)

Aby dębik ośmiopłatkowy szczelnie zakrył obsadzoną powierzchnię należy posadzić go w liczbie około 10 sztuk na metr kwadratowy.


Rozmnażanie


Krzewinkę rozmnażamy przede wszystkim wegetatywnie. Rozmnażanie generatywne jest często zawodne i bardzo absorbujące. W przeciwieństwie do rozmnażania generatywnego, bardzo łatwo rozmnaża się roślinę poprzez ukorzenienie sadzonek wierzchołkowych, pobranych na przełomie lata i jesieni. Można rozmnożyć go także poprzez odkłady. Warto pamiętać, że pełzające pędy same się ukorzeniają, tak więc nie powinno być problemów z rozmnożeniem krzewinki.

Dębik ośmiopłatkowy w środowisku naturalnym

Dębik ośmiopłatkowy w środowisku naturalnym

Choroby i szkodniki


Uprawa Dryas octopetala nie jest zajmująca, a także rośliny nie wykazują podatności na choroby i szkodniki. W bezśnieżne zimy, sadzone na otwartych przestrzeniach, są niszczone przez silne wiatry, wysuszające liście, które brązowieją. Krzewinkę należy okrywać.


Zastosowanie


Dębik jest rośliną, którą warto uprawiać ze względu na jej oryginalność oraz dekoracyjność. Stanowi doskonałą propozycję na słoneczne skalniaki, skarpy, a także rabaty bylinowe o znacznej przepuszczalności podłoża. Sadzone w odpowiedniej rozstawie, tworzą zwarte kobierce. Należy pamiętać, że dębik ośmiopłatkowy najpiękniej prezentuje się sadzony w grupie. Doskonale prezentuje się z innymi roślinami skalnymi, kamieniami, a także iglakami.

Dębik ośmiopłatkowy

Dębik ośmiopłatkowy

Uwagi


Poza Dryas octopetala warto pamiętać także o Dryas drummondii (Dębik Drummonda).

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz