Kwiaty rabatowe - jakie warto wybrać? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Kwiaty rabatowe - jakie warto wybrać? Podpowiadamy!

3,6/5 (119 ocen)

• Bratek szwajcarski

To roślina dwuletnia, chętnie sadzona ze względu na obfite i długie kwitnienie, nawet od maja do października. Roślina może mieć różnobarwne kwiaty z charakterystyczną ciemną plamką pośrodku. Bratek będzie się dobrze rozwijał zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Roślina jest niska i ma zdolność mocnego rozkrzewiania, z tego względu nadaje się zarówno na obwódki rabat jak i w inne miejsca.

Bratki w ogrodzie

Bratki



• Fiołek rogaty

Także jest rośliną dwuletnią. Cechuje się drobnymi kwiatami, ale możemy się cieszyć nimi od maja aż do października. Do dobrego rozwoju kwiat potrzebuje słońca, ale także  w półcieniu można go z powodzeniem posadzić. Charakterystyczną cechą rośliny jest też jej żywotność i między innymi dlatego jest tak cenna w oczach posiadaczy ogrodów. W razie potrzeby fiołka można przenieść w inne miejsce i nie powinno to wpłynąć na jego rozwój.

Fiołki

Fiołki

• Malwa

To kolejna roślina dwuletnia o imponującym wzroście, nawet do 2,5 metra. Zachwycające są też kwiaty w kwiatostanach osiągających długość nawet do 100 cm. Roślina zakwitnie obficie najprawdopodobniej dopiero w drugim roku po posadzeniu, wiec warto uzbroić się w cierpliwość. Kwiaty malwy możemy podziwiać w lipcu i sierpniu. Jeżeli zapewnimy jej miejsce pełne słońca i ciepłą oraz żyzną glebę, nie będziemy mieli problemu z jej uprawą.

• Smagliczka

Ta roślina idealnie nadaje się na obwódki rabat, ponieważ  jest niska, tworzy kwieciste kępy i rozrasta się ekspansywnie na boki. Jej atutami są jaskrawe ubarwienie oraz miły zapach. Kwitnie od kwietnia do czerwca i nie jest trudna w uprawie. Dobrze rośnie na słońcu i nie straszny jej jest nawet upał oraz suche podłoże. Gleba może być nawet niezbyt bogata w składniki odżywcze, oby była przepuszczalna.

Smagliczki

Smagliczki

• Pszonak

Ten kwiat cechuje się niesamowitą tolerancją na warunki środowiska, co także czyni go łatwym w uprawie. Wystarczy słoneczne i wilgotne stanowisko, by okrył się pięknym kwieciem. Dbajmy jedynie o to, by podłoże nie było ani zbyt przesuszone, ani zbyt mokre. Słoneczna barwa kwiatów tej rośliny pasuje do innych roślin w tonacji czerwonej, pomarańczowej lub żółtej. Można też dobrać barwy na zasadzie kontrastu, sadząc pszonaka z kwiatami o niebieskim wybarwieniu.

Ogrodnicze wyzwania, czyli gatunki trudniejsze w uprawie i rzadziej spotykane


• Amarylis Red Lion

Warto poczynić nieco wysiłków by osiągnąć efekt w postaci efektownych okazów tej pięknej rośliny na swojej rabacie. Jest to roślina wieloletnia, należąca do cebulowych. Ma pięknie pachnące kwiaty o wybarwieniu białym lub różowym. W naszym klimacie może być trudna w hodowli, jednakże możemy wykorzystać osłonę południowej ściany by złagodzić roślinie zderzenie z chłodnym powietrzem, ponieważ będzie miała ona tam zacisze. Cebule jednak najlepiej jest wykopywać na zimę i przechować w domu. Amarylis wymaga kwaśnej, żyznej gleby o naprawdę dobrej jakości.

• Paciorecznik indyjski

To naprawdę niesamowicie piękna roślina, jednak stanowi wyzwanie dla hodowców, bowiem niezbyt łatwo osiągnąć  sukces w jej uprawie. Jeżeli znajdziemy mu słoneczne, ale chronione od zimna i wiatru miejsce, odwdzięczy się zachwycającymi kwiatami. Paciorecznik powinien mieć podparcie, ponieważ roślina może dorosnąć nawet do 1 metra wysokości, więc nie możemy zaniechać zrobienia podpórki. Problemem może być przechowywanie kłączy przez okres zmowy, gdyż wtedy są bardzo narażone na atak pleśni.

Pacioreczniki

Pacioreczniki

• Nerina ogrodowa

Kwiaty neriny przypominają kwiaty lilii i z tego względu podobają się ogrodnikom, ale też tym, którzy je podziwiają. Niestety rzadko decydujemy się na uprawę tej pięknej rośliny, choć tak naprawdę nie jest tak trudna w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Wymaga ona gleby bogatej w składniki odżywcze i dobrze spulchnionej. Do kwitnienia praktycznie niezbędne jest jej słońce, ponieważ na stanowisku cienistym nie pokaże swego całkowitego piękna. Cechą przemawiającą za tym, by jednak spróbować posadzić nerinę jest fakt, ze roślina jest  dość odporna na niską temperaturę.

Aranżacja rabaty wymaga wiele wyobraźni i zmysłu estetycznego. Zaplanujmy na niej posadzenie kwiatów o różnych wysokościach, barwach, a także o różnym czasie kwitnienia, wtedy od wczesnej wiosny aż do później jesieni na naszej rabacie będą gościły kolory.

Duży wybór nasion kwiatów znajdziesz w tym sklepie

Tekst: Marta Niegerewicz
 

Koniecznie zobacz