Aksamitka wzniesiona - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Aksamitka wzniesiona - uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (185 ocen)

Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta) to łatwa w uprawie roślina o dużych, dekoracyjnych, kolorowych kwiatach. Jest efektowną ozdobą kwietników. Nadaje się również na kwiat cięty do wazonu.


Opis


Aksamitka wzniesiona osiąga 80-100 cm wysokości. W kwiatostanach w formie koszyczków wykształca kwiaty pełne, o średnicy sięgającej 12 cm. Niektóre odmiany przypominają małe chryzantemy. Kwiaty tego gatunku aksamitki występują we wszystkich odcieniach żółci, spotyka się też odmiany pomarańczowe. Pierzastoklapowane liście osiągają do 15 cm długości. Płatki wyrastające na brzegach kwiatów mają kształt języczkowy, rosnące bliżej środka zaś rurkowaty. Łodygi są wyprostowane i mocno rozgałęzione. Aksamitkę wzniesioną sadzi się w grupach, na trawnikach lub jako sąsiedztwo kompozycji drzewno-krzewowych.

Jest także uprawiana na kwiat cięty, a jej kwiaty mogą stać w wodzie nawet do 2 tygodni. Kwitnie od lipca do pierwszych jesiennych przymrozków.

Aksamitki wzniesione


Odmiany

 

  • bardzo wysokie – wysokość 90-120 cm, szerokość 50 cm;
  • wysokie – 60-100 cm x 30-40 cm (seria „Crackerjack”);
  • średnie – 45 x 45 cm;
  • niskie – 30-40 cm wysokości (seria „Vanilla”);
  • karłowe – 15-30 cm wysokości (serie „Discovery”, „Excel” i „Inca”).


Wymagania


Aksamitka wzniesiona jest rośliną przystosowaną do słabych warunków glebowych. Najlepiej udaje się na glebach gliniasto-piaszczystych, które są dość lekkie, ale nie suche. Potrzebuje stanowiska słonecznego. Dobrze znosi upały i krótkotrwałe niedobory wody. Należy wybrać dla niej miejsce osłonięte od wiatru – długie, cienkie łodygi z dużymi i ciężkimi kwiatami są podatne na złamanie.

Aksamitki wzniesione


Sadzenie


Aksamitki sadzimy z rozsady. Możliwy jest wysiew do gruntu, ale ze względu na dużą wrażliwość roślin na przymrozki nie zaleca się tej metody. Czas wysiewu nasion w inspekcie przypada na przełom lutego i marca, w rozsadniku – na II dekadę kwietnia.

Odpowiednie podłoże to ziemia kompostowa wymieszana z piaskiem lub torfem w proporcji 1:1. Ziemia pod siew musi być wyrównana i dobrze nawodniona. Nasiona wysiewamy na głębokości 1-2 mm. Przykrywamy je nie ziemią, lecz piaskiem, by uniknąć zgorzeli. Na obsianie 1 m2 potrzeba ok. 10 g nasion. Jeśli nie chcemy pikować młodych roślin, wystarczy 5 g – wtedy siejemy je rzadziej. Warto jednak pikować nasze aksamitki, ponieważ zabieg ten pobudza młode rośliny to wykształcania korzeni, dzięki czemu lepiej przyjmą się na miejscu stałym. Optymalna temperatura kiełkowania i wzrostu to 20-22°C. Pikujemy sadzonki, gdy osiągną wysokość ok. 5 cm i wykształcą 3-4 liście. Zalecana rozsada to 4x6 cm. Młode rośliny muszą być obficie nawadnianie i podlewane nawozem wieloskładnikowym oraz chronione przed przymrozkami. Przed wysadzeniem do gruntu należy zahartować rozsadę, codziennie wynosząc ją na kilka godzin na zewnątrz. Wysadzamy nasze aksamitki na rabatki od połowy maja w rzędach co 40 cm, zachowując 30 cm odległości między roślinami. Przed wysadzeniem obficie nawadniamy naszą rozsadę. Pierwsze kwiaty będą cieszyć oko 3 miesiące po wysiewie.

Jeżeli decydujemy się na wysiew do gruntu, najlepiej wykonać go w II połowie maja, gdy nie spodziewamy się już przymrozków. Jeśli chcemy przeznaczyć nasze aksamitki głównie na kwiat cięty do wazonu, możemy siać je między innymi kwiatami na rabatkach. Wtedy ubytki po ścięciu nie będą widoczne.

Aksamitki wzniesione - żółte i pomarańczowe


Pielęgnacja


Aksamitki wymagają regularnego odchwaszczania. W czasie pielenia należy spulchnić lekko ziemię, by umożliwić dostęp tlenu do korzeni. Jeśli ścinamy kwiaty do wazonu, warto je przerywać co 25 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz