Choroby i szkodniki pelargonii

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki pelargonii

3,4/5 (608 ocen)

Mączliki atakują również pąki roślin, powodując ich deformację. Dorosłe szkodniki są bardzo trudne do wyeliminowania. Skutecznie działają na nie niski temperatury albo stosowanie tablic lepowych. Innym rozwiązaniem jest oprysk całej rośliny preparatami typu Admiral, Kohinor, Confidor lub Mospinal. Wymienione preparaty zawierają truciznę, która zostaje wyssana przez szkodniki wraz z sokami roślin. Niestety, działanie tych preparatów, nie zawsze okazuje się w stu procentach skuteczne.

Przędziorek – Jest to szkodnik, który powoduje powolne więdnięcie pędów pelargonii. Na liściach tworzą się małe, jasnobrązowe plamki; liście tracą błyszczącą teksturę, odbarwiają się i wiotczeją. W końcowym stadium całe rośliny więdną i opadają.

Przędziorek jest na szczęście dość łatwym szkodnikiem do zwalczenia, ponieważ zazwyczaj atakuje tylko wybrane pędy, które łatwo odróżnić od tych zdrowych. Zwiotczałe pędy powinniśmy usunąć lub mocno przyciąć. Następnie roślinę należy spryskać preparatami przeciw przędziorkom dostępnym na rynku, np. Vertimec lub Talstar.

Mszyce  -  Są to małe owady ssące, które chętnie atakują młode, soczyste pędy. Atak mszyc jest masowy i powoduje spowolnienie wzrostu rośliny i zaprzestanie jej kwitnięcia. Ponadto, te małe szkodniki wydzielają klejącą substancję, tzw. miód spadziowy, który stanowi bardzo dobrą pożywkę dla grzybów. Mszyc pozbywamy się poprzez oprysk preparatami Confidor, Provado Plus lub Mospilan.

Aneta Malinowska
 

Koniecznie zobacz