Zroślicha (Syngonium) - ciekawa roślina doniczkowa

Jesteś tutaj:

Zroślicha (Syngonium) - ciekawa roślina doniczkowa

3,6/5 (489 ocen)

Zroślicha lubi zraszanie, można ją zraszać nawet codziennie, ale przy wyższych temperaturach.

W okresie wzrostu roślinę dokarmiamy, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami płynnymi. Nawożenie co dwa tygodnie, ale dawki nawozu niech będą o połowę niższe niż te zalecane przez producenta.

Blaszki liściowe należy systematycznie oczyszczać z kurzu np. wilgotną szmatką.

Syngonium przesadzamy w razie potrzeby.


Rozmnażanie syngonium


Syngonium bardzo łatwo rozmnaża się poprzez sadzonki wierzchołkowe i pędowe z węzłami. Syngonium można rozmnażać od wiosny do późnego lata. Dość szybko ukorzeniają się zarówno w podłożu (mieszanka torfu z piaskiem) o temperaturze powyżej 20 °C jak i w wodzie.

Innym sposobem jaki można zastosować jest rozmnażanie przez odkłady. Ten sposób rozmnażania wymaga przygotowania drugiej doniczki z podłożem do którego należy przytwierdzić jeden z pędów z węzłem. Po ukorzenieniu, roślinę potomną należy odciąć.

Osobiście stosowałem wszystkie te metody i nie było żadnych problemów z uzyskaniem nowych roślin.

Zroślicha

Zroślicha

Najczęstsze problemy w uprawie syngonium


Przy zapewnieniu odpowiednich warunków zroślicha jest bezproblemowa, ale przy błędach może sprawiać problemy.
Często osoby uprawiające te rośliny (zwłaszcza początkujący) skarżą się, na brązowienie i zasychanie liści syngonium. Jak już wspomniano te zielone byliny wymagają sporo wilgoci. Suche powietrze oraz skąpe podlewanie to podstawowe przyczyny wspomnianych zmian.  Kondycję rośliny poprawi zwiększenie wilgotności, poprzez zraszanie oraz umieszczenie doniczki w podstawce uzupełnionej keramzytem i wodą.


Uwaga

Doniczka nie może stać w wodzie !

W zbytnim zacienieniu łodygi stają się zbyt wyciągnięte i blade. Na pełnym słońcu może dojść do poparzeń.
Blade liście mogą oznaczać konieczność wzbogacenia podłoża w składniki mineralne, a także wskazywać na obecność przędziorków. Z tym, że w przypadku szkodnika dostrzeżemy delikatną pajęczynkę, a na wierzchniej stronie mnóstwo drobnych nakłóć. Przędziorki żywią się sokiem roślinnym, do którego dobierają się nakłuwając blaszkę liściową. Pojawieniu się przędziorków sprzyja zbyt mała wilgoć.

Ze szkodników uważajmy także na tarczniki, wełnowce, wciornastki oraz mszyce.

Przy zbytniej wilgotności podłoża syngonium, może zostać porażone przez bakterie odpowiadające za bakteryjną plamistość liści. Choroba objawia się powiększającymi się brązowymi plamami na liściach.

Plamistość liści syngonium może mieć także podłoże grzybowe. Grzyby odpowiadają również za zgniliznę łodyg zroślichy.

Zroślicha (Syngonium)

Zroślicha

Uwaga

Oba gatunki przedstawione w niniejszym artykule są trujące, dlatego należy umieścić je w takim miejscu, w którym będą niedostępne dla najmłodszych.


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz