Difenbachia - kwiat doniczkowy z pięknymi liśćmi

Jesteś tutaj:

Difenbachia - kwiat doniczkowy z pięknymi liśćmi

3,4/5 (417 ocen)

Przesadzanie


Ze względu na silny wzrost, difenbachię przesadzamy każdego roku, wczesną wiosną, pamiętając o konieczności zastosowania większej doniczki, dobrym drenażu oraz rękawiczkach, chroniących przed trującym sokiem roślinnym.

Oczywiście w przypadku, gdy bryła korzeniowa nie będzie zbyt rozrośnięta, korzenie będą miały miejsce na swobodny rozrost, wówczas nie ma konieczności jej przesadzania. W przypadku dużych okazów, uprawianych w dużych pojemnikach, wystarczy delikatnie zebrać wierzchnią warstwę podłoża, a następnie uzupełnić pojemnik świeżą ziemią.


Temperatura


W okresie letnim Dieffenbachia doskonale sobie radzi w temperaturze pokojowej, natomiast w okresie jesienno- zimowym, temperatura nie powinna spadać poniżej 15 °C.




Podlewanie i wilgotność powietrza


Pochodząca z tropikalnych zakątków świata difenbachia wymaga wyższej wilgotności powietrza. Mimo że poradzi sobie także na mniej przychylnym stanowisku, to jednak konsekwencją może być opadanie dolnych liści. Z czasem difenbachia i tak zacznie gubić liście i będzie wymagała odmłodzenia, jednak im bardziej optymalne warunki jej zapewnimy, tym później to nastąpi, a uprawiający przez długi czas, będą mieli możliwość obserwowania swojej difenbachii w najpiękniejszej szacie.

Roślinę podlewamy wyłącznie miękką wodną, czyli przegotowaną i odstaną bądź też deszczówką. Częstotliwość podlewania uzależniona jest od wielu czynników. Najlepiej roślinie zapewnić lekko wilgotne podłoże. Przy nadmiernym podlewaniu roślina bardzo szybko zareaguje i może dojść do zgnilizny korzeni. Aby do tego nie dopuścić tak ważne jest zapewnienie przepuszczalnego podłoża, a także dobrego drenażu. Jeżeli po podlaniu, po jakimś czasie, zobaczymy na podstawce nadmiar wodny, koniecznie należy ją usunąć.

W okresie zimowym, przy niższej temperaturze, podlewanie powinno być oszczędniejsze.

Zbyt niska wilgotność powietrza jest poważnym problemem, gdyż doprowadza do żółknięcia i zasychania liści, co negatywnie odbija się na zdrowotności difenbachii, która staje się bardziej podatna na atak np. przędziorka.

Wilgotność powietrza możemy podnieść zraszając roślinę, a także stawiając donicę na podstawce, uzupełnionej kamykami oraz wodą. Z wodą nie może stykać się dno doniczki. Poza tym, dobrze wpływa na roślinę, ustawienie jej w licznej grupie roślin, gdzie panuje przychylniejszy jej mikroklimat.

Co jakiś czas należy oczyścić liście z kurzu, najlepiej miękką i wilgotną szmatką, uważając przy tym, aby nie uszkodzić liścia.

Difenbachia

Difenbachia

Nawożenie


W okresie wzrostu, zazwyczaj bujnego i szybkiego, roślina wymaga uzupełnienia niedoborów składników pokarmowych. Stosujemy płynne nawozy wieloskładnikowe z przeznaczeniem dla roślin o dekoracyjnych liściach, najlepiej zrównoważone, zawierające także potas, który pozytywnie wpływa na wybarwienie liści. Nie przesadzajmy z azotem!!! Roślinę w okresie wzrostu nawozimy raz  w tygodniu.


Rozmnażanie


Difenbachię  możemy rozmnożyć wegetatywnie poprzez sadzonki wierzchołkowe, kawałki pociętego pnia, odkłady powietrzne, a także odrosty.

Najwięcej sadzonek uzyskamy przy odmładzaniu difenbachii. Przy prawidłowej pielęgnacji konieczność odmłodzenia może nastąpić dopiero po wielu latach uprawy. W przypadku nadmiernego przelania rośliny, zgnicia korzeni, konieczność podziału daje nam możliwość uzyskania roślin o cechach rośliny matecznej.

Optymalnym okresem na odmłodzenie difenbachii jest wiosna. W wyniku jej odmłodzenia uzyskujemy roślinę mateczną, sadzonki wierzchołkowe, a także sadzonki z pociętego pnia.

Pęd główny ścinamy drastycznie, pozostawiając około 10- 15 cm pędu. Niskie cięcie zapewni nam zwartą „nową” roślinę. Nie martwmy się, roślina wyda nowe pędy, stanie się bardziej rozgałęziona.

Sadzonki wierzchołkowe możemy ukorzenić w zwykłej - odstanej wodzie (kranówka), a gdy pojawią się spore korzenie, sadzonkę umieszczamy w podłożu. Możemy także ukorzenić sadzonkę w podłożu, zapewniając jej stałą wilgotność oraz osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem stanowisko.

Długi, ogołocony z liści pęd także wykorzystujemy, jeżeli jest zdrowy. Tniemy go na około 10 cm kawałki, pozostawiamy do zaschnięcia ran, uprzednio zasypując węglem drzewnym. Takie sadzonki możemy posadzić poziomo. Podłoże do ukorzeniania roślin powinno być przepuszczalne np. mieszanka torfu z piaskiem. Sadzonki układamy na podłożu, zagłębiając je częściowo w taki sposób, aby część z oczkiem była odkryta. Ukorzeniającym się sadzonkom należy zapewnić temperaturę na poziomie 24-27°C.

Difenbachia

Difenbachia

Problemy w uprawie difenbachii


Difenbachia mimo że nie sprawia większych problemów w uprawie, czasem przy niesprzyjających warunkach ulega  porażeniu przez zróżnicowane choroby. Zmiany chorobowe mogą mieć podłoże grzybowe, bakteryjne, wirusowe, a także fizjologiczne. Choroby o podłożu grzybowym to m.in. szara pleśń, antraknoza, fytoftoroza czy też zgorzel zgnilakowa. Z innych chorób warto wspomnieć o bakteryjnej czy też pierścieniowej plamistości liści.

Większość problemów w uprawie difenbachii ma podłoże fizjologiczne, zazwyczaj wynikające z błędów uprawowych. Chcąc należycie pielęgnować difenbachię, najlepiej zapoznać się z jej wymaganiami i zasadami pielęgnacji.

Żółknięcie i opadanie liści może mieć związek m.in. z niską temperaturą, obecnością szkodników, suchym powietrzem, wysoką  temperaturą, przelaniem rośliny.

Co kilka lat rośliny wymagają odmładzania, które pobudzi je do ponownego, szybkiego wzrostu. Poza tym z odmłodzonej rośliny można pozyskać liczne sadzonki, które mogą stać się zaczątkiem nowych roślin.

Odmiany o pstrych liściach gorzej sobie radzą w zbyt zacienionych miejscach. Rośliny mogą marnieć, będą charakteryzować się drobniejszymi i mało wyrazistymi liśćmi.

Osłabione rośliny, przy niedostatecznej wilgotności, stają się bardziej podatne na szkodniki. Mogą pojawić się przędziorki, wełnowce, tarczniki, wciornastki, a nawet mszyce. Należy na bieżąco monitorować roślinę, aby na czas pozbyć się intruza.


Uwagi końcowe


Dieffenbachia to jedna z piękniejszych roślin, które zachwycają dekoracyjnym ulistnieniem. Mimo że jest rośliną trującą, to jednak dekoracyjność, łatwa uprawa, oczyszczanie pomieszczenia z toksyn sprawiły, że jest tak często spotkaną i cenioną rośliną ozdobną.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz