Dracena wonna

Jesteś tutaj:

Dracena wonna

3,3/5 (124 ocen)

Draceny wonne należy podlewać regularnie, nie powodując przesuszenia ani zalania podłoża. Jak większość roślin doniczkowych, one również nie tolerują zalegającej na dnie doniczki wody. Dlatego należy zawsze wylewać z podstawka jej nadmiar. Ważna jest również temperatura wody, przeznaczonej do podlewania. Draceny nie lubią tzw. „zimnych nóg”, dlatego powinno się podlewać je wodą o temperaturze pokojowej. Również wietrząc mieszkanie zimą, należy trzymać doniczkę z dala, od bezpośredniego powiewu zimnego powietrza.

Najwłaściwszym podłożem dla draceny wonnej, będzie ziemia przygotowana na bazie torfu i piasku. Zapobiega ona zatrzymywaniu nadmiaru wody w okolicy korzeni. Jeśli nie możemy przygotować takiej mieszanki samodzielnie, równie dobrze sprawdzi się gotowe podłoże do palm, zakupione w sklepie ogrodniczym. Aby jeszcze lepiej uchronić roślinę przed zalaniem, warto wyłożyć dno doniczki chłonącym wilgoć keramzytem.

Rośliny będą również wdzięczne, za regularne zraszanie liści lub ustawienie w pobliżu doniczki, nawilżacza powietrza.

Dracena wonna

Dracena wonna

Rozmnażanie


Dracena wonna w uprawie doniczkowej wprawdzie może zakwitnąć, ale praktyczniejszą i pewniejszą metodą jest rozmnażanie jej z sadzonek zielnych, niż z nasion. Pobrane ze starszych roślin sadzonki wierzchołkowe, możemy ukorzenić w wilgotnej i ciepłej ziemi. Jednak aby zabieg się powiódł, temperatura podłoża powinna utrzymywać się na poziomie 20-22 °C. Jeśli nie mamy jednak takich możliwości, możemy spróbować ukorzenić pobraną sadzonkę w naczyniu z wodą.


Choroby i szkodniki


Jeżeli draceny będą miały zapewnione właściwe warunki, raczej nie zachorują. Niestety, kiedy będziemy popełniać rażące błędy uprawowe, z utrzymaniem zdrowia roślin zaczną się kłopoty. Zalanie draceny może doprowadzić do zagniwania korzeni, wystąpienia choroby grzybowej lub nawet zamarcia całej rośliny. Zasuszenie podłoża, może natomiast powodować obsuszanie końcówek liści. Zbyt suche powietrze będzie sprzyjać pojawieniu się przędziorka.

Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Dracena wonna

Uwagi dodatkowe


Podobnie jak dracena dermeńska, również dracena wonna najlepiej prezentuje się w doniczce jako solid. Wprawdzie można posadzić u podstawy pnia rośliny zadarniające np. bluszcz, ale wtedy zasłonimy naprawdę atrakcyjny pień rośliny.

Dracena wonna uważana jest za dobrego odtruwacza powietrza z nagromadzonego formaldehydu. Powinna być pierwszym lokatorem świeżo wyremontowanych pomieszczeń, gdyż ta toksyczna substancja może wydzielać się z klejów, farb, nowych wykładzin lub mebli.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz