Odpowiednie podlewanie draceny

Jesteś tutaj:

Odpowiednie podlewanie draceny

3,5/5 (288 ocen)

Właściwe podlewanie draceny odgrywa bardzo istotną rolę. Zbyt rzadkie podlewanie może doprowadzić do zbytniego przesuszenia rośliny, co może skutkować opadaniem liści i innymi niekorzystnymi skutkami. Z drugiej strony zbyt częste podlewanie może doprowadzić do zgnicia korzeni, co bywa jeszcze groźniejsze. Draceny nie lubią skrajności pod względem podlewania – należy o tym pamiętać!

Generalnie uznaje się, że draceny wymagają systematycznego i umiarkowanego dawkowania wody. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Większość posiadaczy tych pięknych kwiatów podlewa je zazwyczaj raz w tygodniu w okresie wzrostu. Częstotliwość uzależniona jest w znaczącym stopniu od temperatury i wilgotności powietrza. Pomiędzy kolejnymi podlaniami, ziemia powinna lekko przeschnąć.

W czasie spoczynku (późna jesień-zima) draceny powinny być podlewane zdecydowanie rzadziej.  

Doniczki dla dracen muszą być zaopatrzone w otwory odpływowe za pomocą których wypłynie zbędny nadmiar wody w przypadku zbytniego zalania. Przelaniu zapobiega również drenaż umieszczony na dnie doniczki.

Zdecydowana większość dracen korzystnie reaguje na zraszanie. Dzięki temu zabiegowi nie zasychają im końcówki liści. Odpowiednia do zraszania woda powinna mieć temperaturę pokojową.

W okresie wiosennym i letnim raz na dwa tygodnie warto nawozić naszą dracenę.


Podlewanie draceny

Koniecznie zobacz