Dracena deremeńska

Jesteś tutaj:

Dracena deremeńska

3,3/5 (171 ocen)

Wymagania uprawowe


Wymagania uprawowe draceny dermeńskiej są podobne do innych gatunków tego rodzaju. Tak więc oczekuje ona pokojowej temperatury 20-25° C przez cały rok. Zimą wprawdzie znosi nieco niższą (ok. 18°C), ale nie będzie się w niej dobrze czuła. Ponieważ większość odmian uprawnych, to rośliny barwne, wymagają zapewnienia dostatecznie widnego stanowiska. Trzeba przy tym zadbać, żeby nie były narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Roślinę należy systematycznie podlewać wodą o temp. pokojowej, ale nie wolno doprowadzać do jej zalania. Ziemia w doniczce powinna być jedynie wilgotna, nigdy mokra.


W utrzymaniu właściwej wilgotności, pomoże nam odpowiednio dobrane podłoże. Powinno ono być dość lekkie, przygotowane na bazie torfu i piasku. Dobrym wyborem są gotowe mieszanki do palm i dracen. Przed posadzeniem roślin, dno doniczki należy wyłożyć warstwą drenażu i zawsze pamiętać o usuwaniu nadmiaru wody zalegającej na podstawce. Dracena dermeńska lubi też nieco bardziej wilgotne powietrze niż inne draceny, dlatego warto ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub regularnie zraszać liście.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska

Rozmnażanie


Draceny w naturze zakwitają drobnymi kwiatkami zebranymi w okazałe kiście, a następnie zawiązują nasiona. Może się zdarzyć, chociaż bardzo rzadko, że w uprawie pokojowej również zakwitną, ale nasion już nie wydadzą. Dlatego w warunkach domowych, najlepszym sposobem na rozmnażanie dracen, jest pobieranie sadzonek wierzchołkowych i ukorzenianie ich w wodzie lub wilgotnym, ciepłym podłożu.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska

Choroby i szkodniki


Za pojawiające się na roślinach choroby lub szkodniki oraz za nagłe zamieranie liści, odpowiedzialne są najczęściej błędy uprawowe. Roślina zacznie zrzucać liście, gdy ją zalejemy, zasuszymy lub przechłodzimy. Początkowo liście więdną lub zasuszają końcówki, a następnie opadają. Nadmierna wilgotność podłoża może spowodować gnicie korzeni lub pojawienie się chorób grzybowych, objawiających się np. plamami na liściach.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska

Uwagi dodatkowe


Dracenę dermeńską najlepiej uprawiać w doniczce jako solid. Ma bowiem dość duże i niezwykle dekoracyjne liście, dlatego jej uroda z pewnością „przygasi” walory ozdobne roślin posadzonych wraz z nią. Podobnie do innych gatunków dracen, dermeńska również skutecznie usuwa toksyny z pomieszczeń.

Dość dobrze radzi sobie z neutralizacją trójchloroetylenu, ksylenu oraz formaldehydu, które często można spotkać w nowych wykładzinach, meblach, rozpuszczalnikach, klejach, środkach owadobójczych, niektórych farbach lub preparatach czyszczących.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 


Koniecznie zobacz