Dracena obrzeżona

Jesteś tutaj:

Dracena obrzeżona

3,4/5 (497 ocen)

Najodpowiedniejszym dla niej stanowiskiem będzie miejsce widne, oddalone od kaloryferów oraz osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Chociaż akurat ta dracena znosi nieco większe zacienienie, niż jej krewniaczki.

Należy podlewać ją wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża nieco przeschnie. Draceny nie lubią bowiem zbyt wilgotnego podłoża, gdyż łatwo gniją. Oczywiście nie wolno też dopuścić do wysuszenia ziemi, czego objawem mogą być pojawiające się na liściach nieestetycznie zasuszone końcówki. Aby zapobiec zalaniu rośliny, należy jej zapewnić podłoże lekkie i przepuszczalne, z odpowiednią warstwą drenażu na spodzie doniczki oraz pamiętać o usuwaniu nadmiaru wody z podstawki. Najlepsza będzie ziemia na bazie substratu torfowego i piasku lub gotowe podłoże przeznaczone dla palm.

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Dracena obrzeżona

Rozmnażanie


Draceny łatwo się rozmnaża z sadzonek wierzchołkowych lub nieco trudniej z fragmentów pędu. W obu przypadkach pobrane z rośliny matecznej sadzonki, ukorzenia sie w wodzie lub wilgotnym torfie z domieszką piasku.


Choroby i szkodniki


Draceny są roślinami stosunkowo odpornymi na atak chorób lub szkodników, ale kiedy powietrze jest zbyt suche, na liściach mogą pojawić się przędziorki. Zdarza się też, że roślina więdnie, mimo wilgotnego podłoża. Oznacza to, że najprawdopodobniej została przelana. Zaschnięte końcówki mogą z kolei oznaczać zbytnie przesuszenie podłoża.

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Uwagi dodatkowe


Dracena obrzeżona jest niezwykle wdzięczną rośliną służącą do tworzenia różnorodnych kompozycji. Długo zachowuje swój pokrój i nie rozrasta się nadmiernie, więc nie ma zagrożenia wyeliminowania pozostałych roślin. Jej nieulistniona łodyga pozwala na komponowanie z nią różnych niższych roślin, a piękny pióropusz jest doskonałym uzupełnieniem całości.
Dracenę obrzeżoną uważa się za roślinę skutecznie oczyszczającą powietrze z nagromadzonych toksyn, w tym formaldehydu, który lubią wydzielać nowe meble i wykładziny.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz