Fikus (Figowiec) sprężysty

Jesteś tutaj:

Fikus (Figowiec) sprężysty

3,6/5 (477 ocen)

Rozmnażanie


Fikus sprężysty w uprawie doniczkowej nie kwitnie i nie zawiązuje nasion, dlatego najczęściej rozmnaża się go przez sadzonki wierzchołkowe. Dobrze ukorzeniają się w wodzie lub wilgotnym podłożu. Pobrane sadzonki należy przetrzymać kilkanaście minut w naczyniu z woda, gdyż inaczej sok mleczny wypływający z uszkodzonych pędów nie pozwoli na wykształcenie się korzeni. Jak u wielu innych fikusów, sok wydzielany przez roślinę jest nieco toksyczny i może powodować podrażnienia skóry. Dlatego też zabiegi cięcia oraz przesadzania poleca sie wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Fikus (Figowiec) sprężysty - odmiana Melany

Fikus (Figowiec) sprężysty - odmiana Melany

Choroby i szkodniki


Mimo że to stosunkowo odporny gatunek fikusa, jemu również najbardziej mogą zaszkodzić błędy uprawowe. Zdarza się, że w niewłaściwych warunkach na liściach pojawiają się przędziorki lub wełnowce, a  zalana lub wychłodzona  roślina reaguje więdnięciem i zrzucaniem liści.

Figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty

Dodatkowe uwagi


Fikus sprężysty ma jedne z największych liści w tej rodzinie, dlatego gromadzi się na nich dużo kurzu oraz zanieczyszczeń. Z tego powodu należy regularnie przecierać liście wilgotna szmatką lub jeśli roślina nie jest zbyt duża, oczyszczać je za pomocą prysznica. Od czasu do czasu można również zastosować nabłyszczasz, chociaż w przypadku tej rośliny nie jest to szczególnie potrzebne, bo liście oczyszczone z kurzu same w sobie są mocno błyszczące.

Fikus (Figowiec) sprężysty

Fikus (Figowiec) sprężysty

Ponieważ fikus sprężysty dość intensywnie rośnie i osiąga znaczne rozmiary, raczej nie poleca się go sadzić w kompozycjach z innymi roślinami, gdyż szybko je zdominuje.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz