Mirt - zasady uprawy i właściwości

Jesteś tutaj:

Mirt - zasady uprawy i właściwości

3,4/5 (762 ocen)

Nawożenie i przesadzanie


Od marca do jesieni roślinę zasilamy nawozami płynnymi, pozbawionymi wapnia. Również podłoże powinno uwzględniać potrzeby mirtów i być żyzne, zasobne oraz posiadać lekko kwaśny odczyn pH. Rośliny nie lubią częstego przesadzania, więc najlepiej wykonywać je tylko w razie wyraźnej potrzeby. Przenosząc mirty w nową doniczkę, nie należy sadzić ich głębiej, niż rosły poprzednio, gdyż zareagują zwiędnięciem.

Właściwie pielęgnowana roślina powinna zakwitnąć w miesiącach wiosenno-letnich (V-VII) niedużymi, pachnącymi, nieco pierzastymi, białymi kwiatami. W tym okresie krzewinka wygląda wyjątkowo atrakcyjnie i zachwyca przyjemnym, nieco korzennym, egzotycznym zapachem. Po przekwitnieniu na pędach pozostają ozdobne, ciemnoczerwone lub kremowe owoce, które są aromatyczne, słodkie i jadalne, chociaż nie mają wielkiego znaczenia kulinarnego.



Zimowanie


Okres wegetacyjny powinien zakończyć się jesienią (ok. października), kiedy to przenosimy mirty do pomieszczeń, zaprzestajemy nawożenia, ograniczamy podlewanie i stopniowo obniżamy temperaturę aż do poziomu 5-10 °C. Mirt zimuje w pomieszczeniach widnych, gdzie aż do lutego temperatura nie będzie przekraczać 10 °C.

Mirt

Mirt

Rozmnażanie i przycinanie


Jeśli chcemy roślinę rozmnożyć, musimy zrobić to na początku sierpnia, pobierając z egzemplarza matecznego sadzonki wierzchołkowe. Ukorzeniają się w mieszance torfu z piaskiem, pod warunkiem zapewnienia im dostatecznej wilgotności.

Uszczykiwanie wierzchołków nie robi krzywdy dorosłej roślinie, która dzięki temu jeszcze bardziej się rozkrzewia. Wprawdzie zbyt intensywnie wykonane cięcie lub uszczykiwanie wierzchołków przeprowadzone wiosną, pozbawi nas kwitów w danym sezonie, ale zapewni roślinie ładny, zwarty pokrój.

Ten sam efekt uzyskamy przycinając pędy po kwitnieniu. Roślina dobrze znosi taki zabieg, dzięki czemu możemy ją dowolnie kształtować. Ta cecha sprawia, że mir jest również chętnie wykorzystywany jako drzewko typu bonsai.

Roślina ma jeszcze jedną, istotną zaletę. Jest bowiem stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, więc rzadko bywa przez nie atakowana. Dlatego więcej szkody mogą jej wyrządzić błędy uprawowe (np. zalanie czy przegrzanie) niż nieproszeni goście.

Wysokiej jakości nasiona mirtu do siewu kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz